ZTE претстави 3D смартфон за кој не се потребни 3D очила

- Advertisement -


ZTE сè уште верува во 3D и сега го претстави својот нов уред кој не бара употреба на 3D очила. Станува збор за смартфонот ZTE Voyage 3D кој користи оперативен систем Android и има основни спецификации, но и има и 3D екран кој 2D содржината ја претвора во 3D во реално време.

Најважниот дел од паметниот телефон Voyage 3D е технологијата на екранот Neovision 3D Anytime, која се потпира на технологијата за стереоскопско следење на очите со агол на гледање од 60 степени.

- Advertisement -

Во суштина, екранот работи како Nintendo 3DS со проектирање на слики со симулирана длабочина за да создаде 3D ефект. ZTE работи со кинеската видеоплатформа Migu VIdeo за да понуди што е можно повеќе 3D содржини.

Voyage 3D има IPS LCD екран од 6,58 инчи со FHD+ резолуција и брзина на освежување од 120Hz. Се напојува со процесор Unisoc T760 поврзан со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија, а има и батерија од 4.500 mAh со полнење од 33 W. Смартфонот користи MyOS13 базиран на Android 13, има главна камера од 50 MP на задната страна и селфи камера од 5 MP напред.

- Advertisement -

Уредот е достапен во Star Black боја и чини 206 долари.

(Vidi.hr)

- Advertisement -

(фото: ZTE)

Сподели!
- Advertisement -