-3.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022

Овие четири земји ја користат енергијата од водородот на иновативни начини

Ова се четири земји кои ја користат енергијата од водородот на иновативен начин. Германија ги претстави првите возови во светот кои како гориво користат...

Мајстори за тестенини најдоа совршена замена за пластичните сламки

Италијанци најдоа совршен начин да ја зачуваат околината од загадување. Имено, деновиве целиот свет зборува за тоа како...

Ова е „најзелениот“ весник во светот – откако ќе го прочитате...

Во Јапонија еден од најпознатите издавачи на дневни весници направи 100% одржлив весник. Доколку го посадите весникот, ќе процвета. Јапонија уште еднаш покажува колку...

Тајван најави забрана на сите пластични кеси, сламки и прибор за...

Нарачувањето готвена храна до дома, пазарењето од пиљарите, купувањето пијалаци - сето тоа ќе се смени во текот на наредната деценија во Тајван затоа...

До крајот на годинава ИКЕА ќе произведе повеќе енергија отколку што...

До крајот на годинава ИКЕА ќе генерира повеќе енергија отколку што може да потроши. Сето тоа е благодарение на вкупно речиси 1 милион соларни...

Научниците се сложни: Земјата е најтопла во последните 120.000 години

Последните три години месецот јули е најтопол месец на Земјата во последните 120.000 години, тврдат научниците. Следејќи ги последните објави на НАСА дека јули...

Во метрото во Рим можете да платите со пластични шишиња наместо...

Ако патувате низ Рим, а немате доволно пари за да се возите во метрото, не се грижете. Само соберете неколку пластични шишиња, оденсете ги...

ЕУ ја елиминира пластиката за еднократна употреба

Производите од пластика за еднократна упиотреба од типот на чинии, прибор за јадење, сламки или стапчиња за уши ќе бидат забранети во Европската унија....

Овие елегантни чевли се направени од рециклирани автомобилски гуми

Кога помислувате на гуми, сигурно помислувате на автомобил кој маневрира по воден или каллив пат. И со добра причина - за тоа се создадени...

Студенти од Јужна Африка направија еко тули од човечка урина

Иако уште не се измислени лекови за толку многу сериозни болести, научниците или оние коишто допрва треба да станат научници успеваат да пронадјат начини...

НАЈПОПУЛАРНИ