5.8 C
Skopje
сабота, ноември 27, 2021

Германија сака да воведе бесплатен јавен превоз во сите загадени германски...

Германската влада размислува да го направи јавниот превоз бесплатен во сите градови во земјата каде што загадувањето е најголемо, се вели во писмо кое...

Microsoft ќе ги напојува своите дата-центри со енергија од 750.000 соларни...

  Гигантот Microsoft најави дека ќе купи два нови соларни проекти во Вирџинија so капацитет од 315 мегавати, како дел од планот на компанијата да...

Рестораните во Калифорнија на гостите ќе им наплаќаат даноци за емисија...

Одржливите ресторани во Калифорнија ќе отидат чекор понапред во спречувањето на климатските промени и ќе додадат посебни даноци кои ќе им овозможат да ја...

Ситуацијата е уште поалармантна – научниците предвидуваат огромно покачување на нивото...

Долго време се веруваше дека нивото на светските мориња и океани до 2100 година ќе се зголеми поради топењето на ледот. Научниците претходн предвидуваа...

Учениците во ова индиско училиште образованието го плаќаат со пластични шишиња

Не е необично децата на училиште да носат чанти, но би очекувале дека во нив има книги. Сепак, во едно училиште во Индија децата...

Apple доби награда од Обединетите нации за користење 100% обновлива енергија

Компанијата Apple доби една од 15-те награди во рамките на програмата Global Climate Action на Обединетите нации. Од ОН соопштија дека добитниците на наградата...

Во Јужна Кореја се гради првиот пловечки хотел во светот кој...

Денешните урбани планери се борат со тоа како да ја интегрираат обновливата енергија во постојната инфраструктура, а некои архитекти со напредно размислување го прават...

Во Норвешка една третина од вкупно продадените возила се електрични

Речиси една третина од вкупно продадените автомобили минатата година биле целосно електрични, што е нов светски рекорд. Во настојувањето да се намали емисијата на...

Instagram ќе дозволи да споделувaтe објави од други луѓе – но...

Од Instagram потврдија дека ја тестираат опцијата која на корисниците ќе им овозможи да споделуваат објави од други луѓе во нивните кратки „приказни“. Во...

Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад

Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад. Во градот Камикацу се што може да се рециклира или да се реупотреби не се фрла....

НАЈПОПУЛАРНИ