-3.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022

Германија сака да воведе бесплатен јавен превоз во сите загадени германски...

Германската влада размислува да го направи јавниот превоз бесплатен во сите градови во земјата каде што загадувањето е најголемо, се вели во писмо кое...

Автобусите во овој град во Пакистан ќе возат на гориво направено...

Со цел да се исчисти воздухо и да се намали емисијата на штетни гасови, пакистанскиот пристаништен град Карачи ќе почне да користи „позелени“ автобуси...

Greenpeace откри дека и Антарктикот е загаден со микропластика

Во седум од осум примероци кои активисти од Greenpeace ги земале од Антарктикот и ги анализирале на почетокот на годината, се откриени трагови од...

Јапонија сака Олимписките игри во Токио да бидат „најзелените“ досега

Јапонија сака Олимписките игри кои ќе се одржат во Токио во 2020 година да бидат најзелените досега. Енергијата која ќе се користи за Олимписките...

Во Холандија се отвори првиот супермаркет во светот без пластика

Првиот супермаркет, односно дел од супермаркет без пластика се отвори во Амстердам, Холандија. Супермаркетот е на синџирот Ekoplaza. Во овој супермаркет купувачите можат да...

Ќе се гради најголемата фарма на ветар во светот вредна 10...

Во близина на брегот на Јоркшир во Велика Британија се планира изградбата на најголемата фарма на ветар во светот, во која ќе бидат инвестирани...

ВИДЕО: Овој мултифункционален дуксер е направен од рециклирано кафе и пластични...

Ова е Evolution Hoodie, дуксер направен од рециклирани зрна кафе. Дуксерот е удобен, може да се носи во разни пригоди и е функционален со...

Научниците предупредуваат – флашираната вода содржи микропластика

Во водата од 10 познати компании која се продава во пластични шишиња научниците открија ситни честички пластика, чија штетност за здравјето на луѓето  засега...

Ова е најетичкиот паб во светот

Дали сте слушнале за лондонскиот паб The Green Vic, кој со тоа што ги вработува бездомниците и во чие мени можете да најдете пиво...

Оваа градина расте на вашата работна маса во кујната

Ова е една вистинска градина за вашата кујна. Grow Chef  е хидропонска градина која функционира на принципот на кафематот на Keurig. Се што треба...

НАЈПОПУЛАРНИ