19 C
Skopje
петок, мај 7, 2021

Македонските сајтови се почесто се нападнати, единствен спас се системите за...

Интервју со Благоја Кондратјук, инженер за ИКТ решенија во Кабтел. Разговараме за опасностите од сајбер нападите кои стануваат се почести и се посложени, за...

Главна цел на нашите програми е креирање на брзорастечки бизниси и...

Во тек е првиот повик од третиот столб на владиниот План за економски раст наменет за микро, мали и средни преторијатија. За интересот на...

Дигитализацијата е огромна шанса за малите економии како Македонија

Телекомуникацискиот оператор „Оне.Вип“, кој е дел од групацијата „A1 Телеком Австрија“, присутна во седум земји во регионот, на почетокот на месецов и официјално се...

Македонскиот стартап FOEVR за едукација со виртуелна реалност номиниран за World...

Македонија има неколку номинирани стартапи за World Innovation Forum кој ќе се одржи во јуни во Швајцарија, а еден од нив е и FOEVR...

Единственото победничко сценарио за регионалната ИТ индустрија е да настапува здружено!

 Интервју со Делјан Лилов, менаџер на компанијата Musala Soft, кој ќе биде еден од учесниците на претсојниот Самит Македонија 2025. Компанијата во моментов вработува...

Тевдовски: Во Законот за јавни набавки ги вградивме барањата на бизнис...

Новиот Закон за јавни набавки ќе започне да се применува од 1 април годинава, со што ќе се види дали барањата на бизнис секторот...

Sound of Markets, македонска апликација со која се слушаат берзите како...

Можете ли да замислите дека бројките на берза се музички тонови?  И додека ги гледате бројките за берзанските движења всушност да слушате музика? Токму...

Искористете го целиот Ваш потенцијал и зборувајте на сиот глас

Клаудија де Кастро Калдеириња, основач и извршен директор на „Редскоуп консалтинг“ (Redscope Consulting) os Белгија, во ова интервју зборува на тема родова еднаквост, инклузија,...

Македонскиот стартап When in X нуди уникатна понуда за туристите во...

 „Плановите ни се до крајот на 2018 година да имаме одлична база на понудувачи и корисници на услугите на Балканот, како и постојан раст...

[Аудио] Претприемачот Аризанов: Рушиме табуа за отворените врски и сексуалноста во...

Претприемачот од Струмица, Блаже Аризанов преку компанијата „StayUncle“ во Индија овозможува невенчани млади парови да си резервираат хотелски простор, без да бидат предмет на...

НАЈПОПУЛАРНИ