19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Тагови Интернет

Таг: Интернет

Кабтел одржа работилница за опасностите на интернетот во СОС Детското село

Кабтел веќе неколку години редум одржува обуки и работилници на тема “Заштита на децата од опасностите на интернет”, како поддршка на ОН Конвенција за...

Путин го направи првиот чекор кон создавање изолиран руски интернет

Русија е чекор поблиску до создавање свој изолиран интернет, кој би бил целосно под контрола на државата. Баш како што најави, рускиот претседател Владимир...

Amazon сака да создаде нов вселенски Интернет со 3.000 сателити

Amazon ет. планира во наредните неколку години да лансира дури 3.000 сателити во ниската Земјина орбита за да создаде нова широкопојасна интернет-мрежа во целиот...

Анализа: Што точно предвидуваат новите ЕУ правила за заштита на авторски...

Креативците и издавачите ќе добијат моќ да преговараат со интернет гигантите благодарение на новите правила за заштита на авторските права на Интернет, кои исто...

Македонците лани на шопинг преку Интернет потрошиле 137 милиони евра

Македонските граѓани лани потрошиле 133,7 милиони евра онлајн и што е за 23,8 милиони евра или 17,8% повеќе во однос на претходната година. Повеќе...

Александар Гелевски: од Кавадарци нудиме дигитални услуги на компании од целиот...

Александар Гелевски е млад човек, фотограф и графички дизајнер кој живее и работи во родното Кавадарци. Оттаму ја води својата стартап компанија Тивиус продукција...

Деспина Стојановска:Технологијата е дел од нашиот живот и не треба во...

Интервју со психолог Деспина Стојановска за улогата на технологијата во животот на децата! Кој е Вашиот општ став во врска со тоа децата да се...

Путин сака да направи сопствен Интернет издвоен од остатокот од светот

Русија изминатите неколку години малку по малку воведува се построги правила за употреба на Интернетот. Иако контролата е далеку од таа во Кина, големите...

Првите шест сателити за 5G интернет стигнаа во вселената

Од Француска Гвајана успешно беше лансирана ракетата Arianespace Soyuz, која во вселената ги однесе првите шест од вкупно 650 сателити за Интернет кои ќе...

Нова припејд понуда на Vip – 2GB бесплатен интернет за надополнуваље...

  Телекомуникацискaта компанија Vip воведува нова придобивка за своите припејд корисници кои со секое надополнување на кредит онлајн добиваат 2GB бесплатен интернет за период од...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....