7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020
Почетна 2018 февруари

Месечни Архиви: февруари 2018

Отворени апликациите за четврттиот по ред Code App, Level Up семинар за програмирање

Студентската организација EESTEC LC Skopje во соработка со Факултетот за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство – Скопје го организира четврттото издание на настанот "Code App, Level...

Кина има повеќе од 770 милиони Интернет корисници

Бројот на Интернет корисници во Кина, земјата со најбројна популација во светот, се зголеми за 5,6% во однос на 2017 година и сега изнесува...

Летачкото такси на Airbus полета по прв пат

Летачките такси се уште поблиску до реалноста откако неделава воздухопловниот гигант Airbus по прв пат го тестираше своето беспилотно летачко такси во САД. Vahana...

Огромен интерес за производите на Макпрогрес на ISM 2018 – најголемиот светски саем за...

  Макпрогрес имаше успешно саемско претставување на најголемиот светски саем за кондиторски производи – ISM 2018 во Келн, Германија.  Со постоечките дистрибутери и партнери беа...

Чикаго е најдобар град за забава во светот

И покрај високата стапка на криминал, според едно истражување на британскиот магазин за култура и забава Time Out, американскиот град Чикаго е најдобро место...

Астронаутите ќе јадат храна направена од човечки измет

Благодарение на научници од Државниот универзитет Пенсилванија астронаутите повеќе не мора да се грижат за залихите од храна кои мора да ги носат кога...

До 15 март поднесување на даночна пријава во УЈП, досега поднесени само 0,5% од...

Физичките лица кои во текот на 2017 година оствариле дополнителни приходи, покрај плата и пензија, треба до 15 март да поднесат Годишна даночна пријава...

Amazon стана највредниот бренд во светот – 150 милијарди долари

Amazon е новиот највреден бренд во светот според извештајот на Brand Finance Global 500. Компанијата успешно се позиционираше пред своите главни конкуренти Apple и Google благодарение...

Вест на денот:  „eBay“  ја откажува услугата од „PayPal“ 

„eBay“, една од најголемите светски онлајн платформи одлучи да ја прекине соработката со „PayPal“ во обработката на плаќањата. Во соработка со холандската компанија „Adyen“, „eBay“...

Од сабота „Фабриката за задоволства“ во Skopje City Mall

Оваа сабота (03.02.2018) со почеток во 11 часот, ЕВРОПА ве кани на сладок настан исполнет со многу насмевки, подароци и полни кеси слатки задоволства по намалени...

НАЈПОПУЛАРНИ