25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 11, 2018

Илон Маск ќе испрати сателити кои ќе ја скенираат Земјата и ќе ловат пирати,...

Можеби звучи како некој научно фантастичен филм или роман, но планот на SpaceX е во вселената да испрати флота од сателити кои ќе ловат...

Паметен град базиран на блокчеин технологија никнува во американската пустина

Иако лудилото по криптовалутите не е повеќе во подем, оние кои во тоа лудило заработија милиони или милијарди долари сега размислуваат што ќе прават...

Ричард Бренсон советува: Кога е време да дадете отказ

Размислувате да почнете сопствен бизнис или веќе сте го стартувале, но мора целосно да му се посветите за да заживеевашата идеја. Тоа значи преземање...

Во ЕУ се “кршат копјата“ заради дигиталниот данок

Планот на Европската Унија за оданочување на прометот на големите интернет компании, како Гугл и Фејсбук, е на работ на колапс поради земји кои...

Епл, Амазон, Мајкрософт, Алфабет и Фејсбук изгубија 75 милијарди долари

Епл, Амазон, Мајкрософт, Алфабет и Фејсбук, петте најголеми технолошки компании на Њујоршката берза, изгубија вкупно 75 милијарди долари во пазарна вредност во петокот, јави...

Ова се петте најскапи продукти во светот

Гурманите ширум светот сакаат да пробуваат ексклузивни и ретки продукти, состојки и зачини. Ако и вие сакате да експериментирате, а можете да си го...

Во Париз ќе биде лансирана најголемата флота електрични велосипеди во светот

Регионот на Париз планира да ја лансира најголемата флота од електрични велосипеди во светот. Овој проект е финансиран од владата со цел луѓето кои...

Овој кинески хотел се наоѓа под земја и под вода

Подножјето на планината Тианмен, која некогаш била каменолом, сега го краси чудесното здание - хотелот InterContinental Shanghai Wonderland. По десет години изградба, хотелот сега...

Pizza Hut и Toyota направија камион кој прави и доставува пици

Pizza Hut и Toyota направија камион од иднината, но не сам затоа што вози автономно, туку прави и ншето многу понеобично - самиот прави...

Зошто Бил Гејтс и Џеф Безос и ден-денес сами си ги мијат чиниите?

Вредноста на куќата на Бил Гејтс изнесува 125 милиони долари. Џеф Брзос заработува милијарди долари од Amazon за да го оставри својот сон и...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....