7.6 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Дневни Архиви: ноември 11, 2018

Илон Маск ќе испрати сателити кои ќе ја скенираат Земјата и ќе ловат пирати,...

Можеби звучи како некој научно фантастичен филм или роман, но планот на SpaceX е во вселената да испрати флота од сателити кои ќе ловат...

Паметен град базиран на блокчеин технологија никнува во американската пустина

Иако лудилото по криптовалутите не е повеќе во подем, оние кои во тоа лудило заработија милиони или милијарди долари сега размислуваат што ќе прават...

Ричард Бренсон советува: Кога е време да дадете отказ

Размислувате да почнете сопствен бизнис или веќе сте го стартувале, но мора целосно да му се посветите за да заживеевашата идеја. Тоа значи преземање...

Во ЕУ се “кршат копјата“ заради дигиталниот данок

Планот на Европската Унија за оданочување на прометот на големите интернет компании, како Гугл и Фејсбук, е на работ на колапс поради земји кои...

Епл, Амазон, Мајкрософт, Алфабет и Фејсбук изгубија 75 милијарди долари

Епл, Амазон, Мајкрософт, Алфабет и Фејсбук, петте најголеми технолошки компании на Њујоршката берза, изгубија вкупно 75 милијарди долари во пазарна вредност во петокот, јави...

Ова се петте најскапи продукти во светот

Гурманите ширум светот сакаат да пробуваат ексклузивни и ретки продукти, состојки и зачини. Ако и вие сакате да експериментирате, а можете да си го...

Во Париз ќе биде лансирана најголемата флота електрични велосипеди во светот

Регионот на Париз планира да ја лансира најголемата флота од електрични велосипеди во светот. Овој проект е финансиран од владата со цел луѓето кои...

Овој кинески хотел се наоѓа под земја и под вода

Подножјето на планината Тианмен, која некогаш била каменолом, сега го краси чудесното здание - хотелот InterContinental Shanghai Wonderland. По десет години изградба, хотелот сега...

Pizza Hut и Toyota направија камион кој прави и доставува пици

Pizza Hut и Toyota направија камион од иднината, но не сам затоа што вози автономно, туку прави и ншето многу понеобично - самиот прави...

Зошто Бил Гејтс и Џеф Безос и ден-денес сами си ги мијат чиниите?

Вредноста на куќата на Бил Гејтс изнесува 125 милиони долари. Џеф Брзос заработува милијарди долари од Amazon за да го оставри својот сон и...

НАЈПОПУЛАРНИ