11 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Дневни Архиви: април 4, 2019

Мебелот на ИKEA сега уште поблиску до граѓаните на Македонија

Денес, 4 април, токму напладне започнува со работа центарот за испорака на ИКЕА во Ниш, лоциран на ул. „Гоце Делчев“ 2/б. Центарот ќе понуди...

Пакомак истражување: 4 од 10 граѓани селектираат отпад, а разочарувачки е колку малку тоа...

Пакомак, друштвото за управување со амбалажен отпад, како дел од својата стратегија за подигнување на еколошката свест во февруари годинава спроведе анкета во рамките...

Tip of the Week – Ритуали

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Тинејџерите кои дишат загаден воздух се во поголема опасност од психички пореметувања

Загадувањето на воздухот има многу подолготрајни ефекти врз тинејџерите отколку што се мислеше порано. Едо нов истражување од Велика Британија покажало дека адолесцентите кои...

Соларни пловечки домови се дизајнирани да издржат и поплави и урагани

Многу крајбрежни предели бараат решенија за спас во случај на големо покачување на нивоата на морињата и океаните. Холандскиот архитект Коен Олтиус и компанијата...

ЕУ ќе забрани употреба на пластика за еднократна употреба до 2021 година

Европската унија почна да ја пспроведува својата иницијатива за забрана на пластиката. Земјите-членки поптишаа план со кој ќе се забрани употребата на пластиката за...

Народната банка ја подготвува првата национална стратегија за финансиска едукација на населението

Народната банка е домаќин на првата официјална мисија во рамките на проектот за техничка помош за финансиска едукација на Организацијата за економска соработка и...

Државите од Западен Балкан потпишаа договор за намалување на цените на роамингот

Ресорните министри задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан денеска на Дигиталниот Самит во Белград, Србија, го потпишаа регионалниот Договор за намалување на цените во...

Јужна Кореја ќе ја лансира првата комерцијална 5G мрежа во светот

Јужна Кореја утре ќе ја лансира првата 5G мобилна мрежа во светот и најави дека ќе ја транформира глобалната технологија на глобален план. Најголемите...

Винер Осигурување – прво целосно дигитално пријавување на штети во Македонија

Винер Осигурување на почетокот на месецов го пушти во употреба првото софтверско решение на осигурителниот пазар во државата кое нуди целосно дигитално пријавување на...

НАЈПОПУЛАРНИ