29 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Дневни Архиви: септември 10, 2019

Шпански град воведе данок за кучиња

Уморни од плаќање за чистење на изметот од кучињата по улиците, властите на шпанскиот град Замора, во кој бројот на кучиња го надминува бројот...

Поради телефоните децата стануваат депресивни, нервозни и помалку спијат

Паметните телефони станаа неизоставен дел од нашиот живот, но голем број луѓе веројатно се свесни дека ги користат повеќе токолку што би требало. Многумина...

АД ЕСМ ќе субвенционира замена на огревно дрво со инвертор

Целосната сума или до 60 илјади денари субвенции ќе добијат домаќинствата  кои ќе ја заменат печката на дрва со инвертер клима За оваа мерка ЕСМ...

Apple по прв пат во живо на YouTube ќе го пренесува претставувањето на новиот...

Apple најави дека по прв пат во живо на YouTube ќе го пренесува претставувањето на новиот iPhone 11, а свечениот настан ќе се случи...

А1 Македонија го воведува “А1 Флекси” – флексибилен модел на работа

А1 Македонија поставува нови стандарди во креирањето на начинот на работење за своите вработени и со гордост објавува дека го воведува флексибилниот модел на...

Објавени новите цени на горивата

Поевтинува 95 октанскиот бензин за половина денар, 98 октанскиот ќе се продава по иста цена а Дизелот од полноќ ќе биде поскап за 0,5...

Манчевски смета дека има простор на пазарот за нов мобилен оператор

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во рамки на ITU Телеком во Будимпешта, ги претстави условите за инвестирање во Македонија. Тој, како...

Џек Ма се повлекува од директорската позиција на Алибаба

Милијардерот Џек Ма, кој воведе електронска трговија во Кина, денеска официјално се повлекува од местото извршен претседател на Алибаба. Тој заминува од функцијата по две...

Аријана Коскарова: Балканскиот претприемачки самит ќе ја отвори потребата од основање фондови за ризичен...

На 13ти септември ќе се одржи првиот Балкански претприемачки самит во хотелот Хилтон во Скопје. Доаѓаат атрактивни учесници од Балканот кои ќе дебатираат на...

WeareLaika ги истражува критичните фактори за вработување на ИТ кадрите од регионот

Македонскиот стартап wearelaika.com, кој поврзува професионалци со ИТ компании од Македонија, Србија, Бугарија и Хрватска, започна истражување на пазарот на труд за програмери во...

НАЈПОПУЛАРНИ