7.4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Дневни Архиви: октомври 10, 2019

САД издаваат дозволи на некои американски компании за соработка со Huawei?!

Соединетите Американски Држави наскоро ќе издадат дозволи на некои од своите компании за продажба на некои производи на кинеската компанија Huawei Technologies, објави NewYork...

Светскиот економски форум го објави годинашниот извештај за конкурентност

Глобализацијата и Четвртата индустриска револуција создадоа нови можности, но исто така предизвикаа и поларизација меѓу економиите и општествата. Во тој контекст, Светскиот економски форум,...

Битола станува плоден полигон за стартап идеи на млади

Дваесет млади учесници на настанот за акцелераторската програма од проектот Employouth ги претставија своите иновативни бизнис планови пред комисијата на евалуатори и потенцијални инвеститори...

„МојДДВ #Моја Награда" – наградна игра за сите што скенираат фискални сметки

Сите граѓани кои скенираат фискални сметки и учествуваат во мерката „МојДДВ" од 25 ноември ќе бидат учесници во наградната игра „МојДДВ Моја Награда". Предвидени...

Холанѓаните имаат најдобар баланс меѓу работата и приватниот живот

Холанѓаните имаат најдобар баланс меѓу работата и приватниот живот во светот. Само 1 од 250 вработени работи по 50 или повеќе часа неделно, што...

Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме...

Google им овозможи на европските градови да ја мерат загаденоста и емисијата на гасови

Алатката која Google ја понуди во САД за градовите да можат да ја мерат загаденоста и нивото на емисијата на гасови отсега е достапна...

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто корисно

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто корисно. По улиците на градот претходно имало купишта ѓубре од домаќинствата, кое скапувало...

НАСА го тестира својот прв електричен авион

Првиот електричен X авион, X-57 Mod II, на НАСА стигна во истражувачкиот центар Armstrong Flight Research Center и тргнува во серија ригорозни тестови. X-авионите се...

Владата најавува зголемување на прагот за ДДВ обврзници

–Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ. Министерството за финансии работи на предлогот и наскоро треба да излезе во јавноста. Ова...

НАЈПОПУЛАРНИ