8.8 C
Skopje
сабота, декември 3, 2022

Велешки „Брако“ ќе го промовира првото возило на водороден погон во Европа

Kabtel desktop

Велешката компанија „Брако“ денеска во кругот на фабриката ќе го презентира првото возило на водороден погон во Европа, нов модел целосно развиен и произведен во земјава, под брендот „Грин машинс“, којшто е дел од компанијата „Брако“.

Покрај тоа, компанијата ќе го презентира и новиот погон, во којшто се вложени осум милиони евра.

На промоцијата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев, како и  на Кочо Анѓушев, сопственик и претседател на бордот на директори на „Брако“.

На настанот ќе бидат присутни и вицепремиерите за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, како и министрите за економија Крешник Бектеши и за локална самоуправа Горан Милевски.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!