- Advertisement -

Туристичко-угостителскиот сектор утре на протест, Владата најавува шести пакет мерки

Скопје, 19 април 2021 (МИА) – Туристичко-угостителскиот сектор утре ќе протестира пред Владата се до исполнување на нивните барања. Бараат еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на кои повеќе од една година им е забранета примарната дејност со уредба на Влада, како и мораториум или репрограмирање со грејс период на кредитите од комерцијалните банки и кредитите од Развојна банка, сè додека не почнат да работат без рестрикции.

– Секторот се наоѓа во исклучително тешка состојба и доколку итно не се обезбедат економски мерки за финансиска поддршка, ќе се соочи со целосно уништување, предупредува Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори.

- Advertisement -

Нивни претставници денеска на  прес-конференција ќе ги презентираат деталите за утрешниот протест.

Кон протестот, како што најавија, ќе се приклучат и туристичките агенции кои, како што соопштија, имаат пад на прометот од 80 до 100 проценти.

- Advertisement -

Владата најави дека подготвува шестти пакет мерки за поддршка на овој сектор, а вицепремиерот задолжен за корупција и криминал Љупчо Николовски вчера на гостувањето во телевизија „Сител“ рече дека овој пакет ќе се најде на утрешната владина седница.

Фото – Pixabay

Сподели!
- Advertisement -