Тејлор Свифт продолжува да руши финансиски рекорди!

- Advertisement -

Во првата недела од издавањето, новиот албум на Тејлор Свифт генерираше 891,34 милиони официјални преноси на барање, објави Билборд, цитирајќи податоци од Luminate. Албумот ја постигна најголемата недела на стриминг за албум досега и најголемата продажна недела за винил албум во модерната дигитална ера, објави Билборд.

Исто така, тој е најпродаваниот албум досега во 2024 година. Тоа е 14-ти албум на Тејлор Свифт кој се наоѓа на врвот на табелата, изедначувајќи ја со Џеј Зи меѓу музичките соло изведувачи.

- Advertisement -

На 19 април Свифт ги објави првите 16 песни од албумот „The Tortured Poets Department“, а два часа подоцна ги изненади обожавателите откривајќи дека станува збор за двоен албум со уште 15 песни.

Албумот, дистрибуиран од Universal Music Group, доби главно позитивни критики од критичарите и обожавателите. Свифт ќе ја продолжи својата турнеја Ерас, концертната турнеја со најголема заработка во историјата, во Париз во мај.

Извор – Seebiz.eu

Сподели!
- Advertisement -