Драмата со Бајден го сруши биткоинот

- Advertisement -

Третиот по ред дневен пад на биткоинот го приближи до нивото последен пат забележано во февруари, во услови на предизвици, вклучително и политичка драма во САД и потенцијалот за запленување од страна на доверителите на пропаднатата планина. Гокс.
Врвната криптовалута падна за дури 2,7% во четвртокот пред да ги намали некои од загубите за да тргува за 1% пониско на 58.880 долари во 13:30 часот во Сингапур. Потонаа и помалите токени.

Инвеститорите на глобалните пазари разгледуваат сценарија во случај 81-годишниот претседател Џо Бајден да подлегне на повиците да се откаже од својата кандидатура за реизбор во САД. Една од можностите е дека ќе се појави посилен демократски кандидат кој ќе му го отежне животот на републиканецот Доналд Трамп, чија агенда ја фаворизира крипто индустријата.

- Advertisement -

Веројатноста посилен демократски кандидат да го замени Бајден кој можеби не е за крипто е фактор“, изјави за Блумберг Ричард Галвин, ко-основач на хеџ фондот Digital Asset Capital Management.

Операторите на жедните за моќ компјутери кои го поткрепуваат блокчејнот на биткоин продолжуваат да го апсорбираат финансискиот удар од таканареченото преполовување во април, што ги ограничи новите токени што ги добиваат за работата што ја работат. Еден од одговорите на овие рудари на Биткоин е да продадат дел од нивниот токен инвентар.

- Advertisement -

„Биткоинот продолжува да се бори со продажниот притисок од рударите“, напиша Ноел Ачесон, авторка на билтенот „Крипто е макро сега“.

(Seebiz.eu)

- Advertisement -

Фото – Flickr

Сподели!
- Advertisement -