Почетна Тагови иднина

Таг: иднина

Пет вештини кои мора да ги научиме за во иднина!

0
Луѓето кои ја изгубија работата во текот на корона кризата се надеваат дека наскоро ќе најдат нова работа, а многумина од нив ќе бидат...

Девет нешта кои ја обликуваат иднината на образованието

0
Учениците ќе учат во природа, ќе користат дигитални уреди и ќе го слушаат предавањето на професор по избор. Вештините нема да се оценуваат на...

Рециклирањето на батерии ќе биде бизнис вреден милијарда долари

0
Најголемиот дел од искористените батерии завршуваат во отпад или остануваат неискористени во стари уреди. Проблемот ќе биде уште поизразен кога користењето на електричните автомобили...

АНАЛИЗА: Како технологијата и вештачката интелигенција ќе го олеснат животот во...

0
Ако се навратиме наназад пред 50, 100 години и се запрашаме како тогаш живееле нашите прабаби, баби, ќе треба да се засрамиме од тоа...

Шест изјави од Давос кои откриваат многу за иднината на образованието

0
Иднината на работењето ќе биде многу поинаква бидејќи автоматизацијата и вештачката интелигенција ќе предизвикаат многу од мануелните и повторливи работи да заминат во минатото....

Бил Гејтс откри кои иновации ќе го променат светот

0
Еден од најбогатите луѓе во светот и основачот на “Мајкрософт”, Бил Гејтс, откри шест иновации што, според него, може да го променат човештвото. Поголемиот...

Шест професии кои секој ќе ги посакува во 2040 година

0
Ако сте нов родител или сте склони кон апстрактни теории, најверојатно сте поминале неколку ноќи прашувајќи се какви работни позиции ги очекуваат оние кои...

Професии од иднината – би работеле ли некоја од нив?

0
Влијанието од дигиталните технологии на нашите животи веќе е големо. Денес постојат професии кои не постоеја до пред десетина години, но какви се предвидувањата...

Како да се биде претприемач во 2030 година

0
Доколку планирате да отворите бизнис во наредните 15 години, не само што технологијата ќе се смени, туку ќе се сменат и младите иноватори и...