21 C
Skopje
среда, август 12, 2020
Почетна Тагови ровер

Таг: ровер

И Кина испрати свое летало на Марс

Кинескиот ровер, кој утрово полета од Земјата на Марс во рамките на првата таква мисија во историјата на Кина, таму ќе ја...

НАСА праќа нов ровер на Марс! Се вика Упорност

Името за новиот ровер, кој ќе биде лансиран на Марс во јули годинава, е избран преку онлајн конкурсот на НАСА.

НАСА тестира ровер кој ќе ги истражува океаните на другите светови...

Не се сите ровери направени за истражување на површините на други светови, како што е површината на Марс. Барем еден ровер е...

Хеликоптерот на НАСА е подготвен за на Марс

Хеликоптерот на НАСА за Марс се покажа подготвен за летање. Леталото тешко 1,8 кг, кое ќе биде лансирано со роверот на Марс на НАСА...

Фантастична фотографија од Марс во 360 степени

Роверот Opportunity на НАСА слета на Марс на почетокот на 2004 година, а планираната мисија која требаше да трае три месеци де продолжи на...

Кинезите ги направија првите фотографии од темната страна на Месечината

Кинескиот вселенски ровер направи неверојатни снимки од спротивната страна на Месечината, што во научниот свет се смета за уште еден триумф на кинеската мисија...

НАСА откри необичен објект на Марс

Роверот на Марс сними необичен објект кој сјае, објави НАСА. Бидејќи уште не знаат за каков објект станува збор, ќе продолжат да го набљудуваат...

НАСА откри органски материи на Марс

Роверот на НАСА, Curiosity, пронајде органски соединенија во седименти во кратер на Марс стари 3,5 милијарди години, објави НАСА во четвртокот. Како што пренесува CNN, роверот детектирал...

НАЈПОПУЛАРНИ