1.6 C
Skopje
понеделник, јануари 20, 2020
Почетна Тагови Швајцарија

Таг: Швајцарија

Швајцарците, и најбогати и најзадолжени!

Во Швајцарија просечните нето финансиски средства по глава на жител, на крајот на 2012 година, изнесувале 141,890 евра. Така Швајцарија, според истражувањето...

Швајцарија воведе 5G, но Швајцарците не ја сакаат новата технологија

Неколку илјади луѓе протестираа во саботата во Берн против воведувањето на петтата генерација мобилни мрежи 5G во земјата. „Бојкот за 5G" и „Секогаш побрзо,...

Основан Македонско–швајцарски бизнис клуб

Oфицијално е формиран Македонско-швајцарски бизнис клуб со поддршка на Амбасадата на Швајцарија  и Сојузот на стопански комори на Македонија.  Со свои обраќања пред присутните компании...

Во Швајцарија политичарите се менуваат по ред на местото претседател на...

Во Швајцарија политичарите се менуваат по ред на местото претседател на државата. Битните одлуки се носат заеднички, а не индивидуално. Редовното менување на претседателот...

Кантон на југот на Швајцарија продава куќи поевтино од една шолја...

Локалните власти на најјужниот канто во Швајцарија, Тичино, продаваат куќа за пониска цена од една шолја кафе, односно за еден франк - 55,67 денари....

Наскоро во Швајцарија ќе можат да влезат, да работат и да...

Жителите на Романија и на Бугарија од 1 јуни годинава ќе имаат целосна слобода за влез, вработување и отворање бизнис во Швајцарија. Со други...

Српски научник пронајде лек за рак

Српскиот научник Владимир Цмилјановиќ и неговата сестра Наташа пронајдоа лек за рак, пренесуваат деновиве спрските медиуми. Србија ќе биде земјата која заедно со Швајцарија прва...

Радикален потег – ИКЕА ќе изнајмува мебел

Шведскиот трговец со мебел ИКЕА прави радикален пресврт во својот бизнис, кој повеќе нема да се базира само на продажба на мебел туку и...

На Швајцарија и снемува снег – познатиот ски-центар изгуби 1/5 од...

Во Швајцарија, позната по своите луксузни ски-ресорти и прекрасни снежни планини снемува снег, покажува најновото научно истражување. Врвните сателитски податоци покажуваат дека популарната дестинација...

Швајцарски научници го направија првото меко вештачко срце во светот

Швајцарски научници го направија првото меко вештачко срце во светот. Вештачкото срце речиси совршено ги имитира движењата на човечкото срце и сите негови контракции....

НАЈПОПУЛАРНИ