Почетна Тагови Cambridge Analytica

Таг: Cambridge Analytica

Последици од скандалот – Facebook укина 200 апликации, а тоа е...

0
Facebook досега укина околу 200 апликации во рамките на првиот чекор од ревизијата на апликациите кои имаат пристап до огромна количина кориснички податоци, а...

Банкротираше компанијата Cambridge Analytica!

0
Британската консултантска компанија Cambridge Analytica која се најде во центарот на скандалот со злоупотреба на приватни податоци од неколку милиони Facebook корисници, ќе се затвори...

Facebook нуди награди доколку откриете апликација која ги злоупотребува податоците на...

0
Во пресрет на сведочењето на шефот на Facebook, Марк Цукерберг, од компанијата објавија дека стартувале програма за дојавување каква било злоупотреба на податоци, пренесува...

Facebook ќе им овозможи на корисниците да ги видат и избришат...

0
Facebook најави серија нови промени на мрежата, меѓу кои и тоа корисниците да можат да ги видат и избришат доколку сакаат податоците кои се...

Facebook може да добие астрономски казни поради наводната злоупотреба на податоци...

0
Најавите на регулаторите од двете страни на Атлантикот дека ќе отворат истрага и падот на берзата кој донесе загуба од 37 милијарди долари се...