Почетна Тагови раст

Таг: раст

Мисијата на ММФ прогнозира раст од 3,8 проценти на БДП и...

0
Раст на БДП од 3,8 проценти, на потрошувачките цени со умерено темпо од 2,2 проценти, како и дефицит од 5,4 проценти од БДП, предвидува...

Народна банка за годинава проектира раст на БДП од 3,9 отсто...

0
Раст на бруто-домашниот производ од 3,9 отсто годинава и наредната година и 4 отсто во 2023, предвидува Народната банка во најновите макроекономски проекции.  Инфлацијата...

Samsung бележи раст на заработката од 23%, но не од продажба...

0
Samsung забележа голем скок на продажбата поттикнат од милионите луѓе кои работат и учат од дома во текот на пандемијата на корона вирусот. Вториот...

НБРМ: Годинава раст на БДП од 3,5 отсто, а следната 3,8

0
Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката...

ЕБОР: Економскиот раст оваа и наредната година 3,2 отсто

0
Европската банка за обнова и развој ги ревидира проекциите за растот на македонската економија за оваа и за наредната година на 3,2 отсто, наместо...

Продолжуваат поволните поместувања во економијата

0
Поволните поместувања во економијата се забележани во периодот април – мај годинава, видливи преку забрзаниот раст на трговијата и продолжување на растот на индустријата,...

Употребата на Google Translate зголемена за 30% за време на Мундијалот

0
За да ги надминат јазичните бариери, милиони странски гости во Русија за време на Светското првенство во фудбал интензивно користеле Google Translate што резултирало...

Ова се најпродаваните електрични возила во Европа во 2018 година

0
Aналитичката агенција JATO Dynamics која редовно ги истражува и рангира најпопуларните електрични возила во светот, објави податоци дека за првите пет месеци од годинава,...

Бројот на туристи во Македонија зголемен за 20% во однос на...

0
Во Македонија во април годинава се евидентирани 82.635 туристи, кои оствариле 164.183 ноќевања, соопшти Државниот завод за статистика. Бројот на туристите во април 2018 во однос...

Регионален форум за забрзување на растот на информатичките компании на 7...

0
На 7 и 8 јуни во Скопје ќе се одржи дводневна конференција во организација на Enterprise Europe Network во Македонија која има за цел...