Почетна Тагови Airbus

Таг: Airbus

Airbus воведува патнички авиони на водород

0
Кога ќе се поврзат поимите водород и комерцијални авиони, на многумина прво ќе им текне на катастрофата со цепелинот Хинденбург, кој изгоре во 1937...

Airbus планира да отпушти 15.000 луѓе

0
Европскиот производител на авиони Airbus планира да укине 15.000 работни места поради тешката финансиска ситуација во која се најдe поради корона вирусот. Најмногу работни...

ВИДЕО: Airbus го претстави авионот на иднината

0
Европскиот производител на авиони Airbus го претстави моделот за кој верува дека може да биде дизајн на иднината на патничките авиони. Моделот Maveric, претствавен е...

Авион на Airbus го направи првото полетување без асистенција од пилот

0
Компанијата направи чекор напред во развојот на беспилотните авиони - го реализираше првото автоматизирано полетување со авион. Airbus неодамна објави фотографии и веста за...

Airbus ќе ги пушта своите авиони да летаат во јата за...

0
Airbus работи на нов проект за да ја тестира идејата дека два комерцијални авиони кои летаат заедно може да ја зголемат ефикасноста и истовремено...

Новите авиони на Airbus ќе знаат кога ќе го откопчите сигурносниот...

0
Тие кои често патуваат со авион знаат дека авионите не ви нудат приватност, дека има детални контроли и скенери. Активниот надзор престанува кога ќе...

Airbus претстави концепт за футуристички авион кој личи на птица грабливка

0
Не е птица и секако не е обичен авион. Airbus искористи биомимикрија за да го дизајнира последниот концепт на хибриден електричен авион наречен Bird...

Audi и Airbus ќе го тестираат летачкото такси во Германија

0
Од почетокот на 20-тиот век визионери, инвеситори и производители на автомобили се фокусирани на идејата за летачки автомобил, а сега компаниите Audi и Airbus...

Google и Airbus ќе прават вселенски катапулт

0
Кога Илон Маск може да прави ракети кои летаат повеќепати до вселената, зошто Google да стои настрана и да гледа? Наместо Alphabet, компанијата-мајка на...

АНАЛИЗА: Треба ли да се плашиме од иднината на автомобилите?

0
Додека ние уште се занимаваме со ЕУРО стандарди и купуваме возила кои работат на дизел или бензин, некои компании во светот веќе имаат готови...