Почетна Тагови AstraZeneca

Таг: AstraZeneca

Данска е првата земја во светот кој трајно го стопира вакцинирањето...

0
Данска целосно ќе престане со примена на вакцината на AstraZenecа против КОВИД-19 поради можните последици и врската меѓу вакцината и згрутчувањето на крвта, беше...

AstraZeneca го претстави новото име на својата вакцина – Vaxzevria

0
Вакцината против КОВИД-19 на AstreZenecа конечно доби официјално име. Имено, досега вакцината се споменуваше само како вакцината на AstraZenecа, а сега и официјално е...

Осум европски земји ја суспендираа вакцината на AstraZeneca

0
Осум европски земји ја стопираа употребата на на вакцината на AstraZeneca поради загриженост во врска со згрутчување на крвта. Италија, Данска, Австрија, Латвија, Естонија,...

Велика Британија е првата држава во светот која ја одобри Оксфордската...

0
Велоика Британија е првата држава во светот која ја одобри употребата на вакцината против КОВИД-19 која ја направија Универзитетот Оксфорд и фармацевтската компанија AstraZeneca. Британското...

Комбинацијата од руската вакцина Sputnik V и вакцината на AstraZenecа ќе...

0
Во случај на сериозни мутации на новиот тип на корона вирус ќе биде неопходно ново истражување на ефикасноста на вакцините Sputnjik V и вакцината...

Во декември ќе бидат објавени резултатите од последната фаза на тестирањето...

0
Резултатите од последната фаза од тестирањето на вакцината на Универзитетот Оксфорд ќе бидат објавени до крајот на декември. Фармацевтскиот гигант AstraZeneca, кој ги поседува...

Британската компанија AstraZeneca на ЕУ и продава поевтини вакцини од другите

0
Европските влади ќе плаќаат отштета која го надминува договореното со компанијата AstraZenecа поради можните последици на нејзината потенцијална вакцина против болеста КОВИД-19, според одредбите...

Четири европски држави потпишаа договор со компанијата AstraZeneca за набавка на...

0
Франција, Германија, Италија и Холандија потпишаа договор со британско-шведската фармацевтска компанија ​AstraZeneca за набавка на 400 милиони дози вакцини против КОВИД-19. Како што се...