Почетна Тагови Space X

Таг: Space X

Четворица астронаути безбедно се вратија на Земјата со капсулата на Илон...

0
Четворица астронаути, од кои тројца Американци и еден Јапонец, ја напуштија Меѓународната вселенска станица со капсулата Crew Dragon на компанијата SpaceX, после повеќе од...

Астронаути отпатуваа во вселената со капсулата Crew Dragon на SpaceX

0
Четворица астронаути вчера отпатуваа до Меѓународната вселенска станица. Лансирањето на ракетата ракетата Falcon 9 со капсулата Crew Dragon во која се наоѓале астронаутите е...

SpaceX доби дозвола за лансирање на капсулата Crew Dragon на Меѓународната...

0
Американската вселенска агенција НАСА даде зелено светло за Space X за транспорт на четворица астронаути до Меѓународната вселенска станица наредната недела. Лансирањето ќе...

SpaceX во Тексас гради база за развој на вселенски бродови за...

0
Вселенската компанија на Маск најголем дел од своите операции врзани за вселенскиот брод Starship ги сели во Тексас. Имено, SpaceX доби дозвола од американската...

Илон Маск сака да направи мрежа од Starlink сателити на Марс

0
Како што се одвиваат работите наскоро Марс ќе стане планета на Илон Маск. Имено, американскиот претприемач Илон Маск не ги крие своите амбиции за...

Илон Маск по прв пат го запали моторот на вселенскиот брод...

0
Тест-верзијата на вселенскиот брод на SpaceX го запали својот мотор по прв пат. Моторот беше запален во фаза на тестирање позната како статичко палење,...

Илон Маск го лансираше првиот американски сателит за национална безбедност

0
Ракетата на SpaceX со американскиот воен сателит за навигација беше лансирана од Кејп Канаверал во Флорида, со што компанијата за вселенски транспорт ја стартуваше...

Историски момент – SpaceX по трет пат лансираше една иста ракета

0
Кога извршниот директор на SpaceX, Илон Маск зборува за реупотребливи ракети, тој замислува тие да функционираат како авиони, да се спуштаат на земја, да...

Илон Маск ќе испрати луѓе во вселената уште во јануари 2019...

0
Компанијата SpaceX на иноваторот Илон Маск за 7 јануари идната година го планира првото лансирање на ракета, која би требало да превезе астронаути до...

Илон Маск вели дека има 70% шанси тој да лета до...

0
Извршниот директор на Space X, Илон Маск, вели дека има 70% шанси тој лично да патува со првата мисија на компанијата до Црвената планета....