Почетна Тагови SpaceX

Таг: SpaceX

Илон Маск објави дека на Месечината ќе испрати сателит целосно платен...

0
Американската компанија SpaceX во 2022 година ќе лансира сателит на Месечината кој целосно ќе биде платен со криптовалутата доџкоин, објави на Twitter шефот на...

Видео од првото успешно слетување на ракетата Starship за патување на...

0
Прототипот на ракетата SpaceX, Starship SN15, конечно по прв пат успешно слета назад на копното после висинки тест на 10 километри и неколку спектакуларно...

Илон Маск по деветти пат ја лансираше ракетата Falcon 9 со...

0
Компанијата SpaceX вчера лансираше нови 60 сателити за Starlink вселенскиот интернет, а ја употреби истата ракета Falcon 9 по рекорден деветти пат. Ракетата беше...

SpaceX сака да овозможи вселенски интернет во камионите, бродовите и во...

0
Компанијата SpaceX бара дозвола од регулаторите да овозможи поврзување на возилата, камионите, бродовите и авионите со својот вселенски интернет Starlink. SpaceX во петокот побара...

SpaceX испрати уште 60 сателити во вселената

0
Во понеделникот SpaceX успешно лансираше уште 60 Starlink сателити за интернет од Кејп Канаверал, Флорида. internet satellites from Cape Canaveral Space Force Station in...

SpaceX до крајот на годината ќе ги испрати првите туристи во...

0
Kомпанијата SpaceX на милијардерот Илон Маск најави дека до крајот на оваа година сака да испрати четворица туристи во вселената со леталотот Crew Dragon...

Од јануари 2021 година вселенскиот интернет на Илон Маск ќе биде...

0
Освен ако живеете во северозападниот дел на САД, веројатно им завидувате на сите кои изминатите неколку месеци имаа прилика да го испробаат првиот вселенски...

Леталото на Илон Маск безбедно ги однесе астронаутите до Меѓународната вселенска...

0
Тројца астронаути од САД и еден од Јапонија, кои пред речиси два дена отпатуваа во вселената со летало на компанијата на Илон Маск, SpaceX,...

Вселенскиот интернет Starlink наскоро ќе биде достапен и во Европа

0
Интернет мрежата Starlink, базирана на констелација од сателити, наскоро ќе биде достапна и во Европа. Илон Маск, директор на компанијата, најави дека ќе...

Почнува тестирањето на вселенскиот интернет на Илон Маск

0
SpaceX наскоро ќе почне со јавно тестирање на својот сателитски интернет Starlink, за кој, споед претходните информации, интерес покажале над 700.000 луѓе во САД....