12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020
Почетна 2017 септември

Месечни Архиви: септември 2017

Tesla ќе испрати стотици Powerwall батерии во Порторико

Tesla истапува во пресрет на Порторико и ќе помогне во закрепнувањето од ураганот Марија - компанијата ќе испрати стотици батерии Powerwall во државата со...

Доделени и преостанатите шест дијаманти од Божиновски, за дијамантите на кинематографијата

По повод 65 години од првиот македонски филм „Фросина“  На јубилејниот коктел по повод 65 години од првиот македонски филм „Фросина“, „Божиновски часовници и накит“...

Научници за прв пат поврзаа човечки мозок директно на интернет

Ако ви е доста од пишување мејлови, сурфање или што било што има врска со Интернет, тогаш сте вистински кандидат за истражувањето Brainternet. Имено,...

750 работодавци открија каков е идеалниот кандидат за работа

Glassdoor е најголемиот сајт за барање работа во светот. Тој спроведе истражување во кое учествуваа 750 менаџери кои се дел од носењето одлуки за...

Македонка победи на европски натпревар за компјутерски мрежи

Стефани Радевска го освои првото место на натпреварот CISCO NetRiders во категорија CCNA за регионот Европа, Русија и ЦИС од над 1.000 пријавени кандидати....
video

Јапонските училишта немаат хигиеничари – децата чистат самите

На јапонските училишта не им се потребни хигиеничари. Повеќето училишта таму воопшто немаат вработени кои ја одржуваат хигиената. Училишниот систем верува дека доколку учениците...

Шест причини зошто не ви треба бизнис партнер

Луѓето кои почнуваат нов бизнис честопати мислат дека треба да склучат пертнерство со некого пред да аја лансираат компанијата. Сепак, искуството на повеќемина покажува...

Јапонија до 2020 година ќе ја воведе виртуелната валута J-Coin

Додека повеќето европски земји се скептични во врска со виртуелните валути, со исклучок на Естонија, која сепак е чекор напред пред другите, во Азија...

Македонскиот паметен „лежечки полицаец“ ќе спасува животи без да ги нервира возачите

„ Smart bumps“, содржи технолошки решенија со кои лежечкиот полицаец ќе ги казни само возачите кои возат пребрзо, а не и совесните, кои ја...

Викендов во Скопје се одржува четврттиот по ред Мотивациски Викенд

Мотивациски викенд е настан од отворен карактер кој има за цел да ги прикаже личните приказни на успешни професионалци од Македонија и со тоа...

НАЈПОПУЛАРНИ