Louis XIII е најскапата пица во светот

- Advertisement -

Пицата е јадење кое е едно од омилените ширум светот, а пица мајсторите постојано експериментираат со различни додатоци и вкусови за да создадат нешто навистина посебно.

Од традиционалните италијански класици до егзотичните комбинации со ананас, авокадо или други необични состојки, секоја пица има посебна приказна и единствен вкус. .

- Advertisement -

Меѓутоа, еден пица мајстор успеа да направи нешто навистина необично – ексклузивна пица наречена Louis XIII, која стана најскапата пица во светот.

Оваа необична пица се прави во Италија, бара ангажирање на цел еден тим. Ренато Виола, мајстор на својот занает, го надгледува секој чекор од подготовката, а сомелиери го бира совршеното вино.

- Advertisement -

Louis XIII не е обична пица – таа е уметничко дело кое чини над 12.000 долари.Тоа не е само поради егзотичните состојки, туку и поради внимателно избраните и врвни квалитетни продукти,најголем дел од Франција и Италија.

Доаѓа со посебен прибор за јадење од ограничена серија, како и со коњак, за да се приготви се потребни 72 часа.

- Advertisement -

(Bizlife)

(фото: )

Сподели!
- Advertisement -