Хрватскиот стартап OmoLab вчера собра 130.000 евра на Funderbeam платформата за...

0
Хрватските стартапи се повеќе ја препознаваат платформата Funderbeam како погодна за собирање капитал, па денеска на неа се појави и хрватскиот стартап OmoLab, како...

ВИДЕО: Седиштето SkyDeck ќе овозможи спектакуларен поглед од авионите

0
Компанијата за производство на авиони Windspeed Technologies дизајнираше платформа со форма на меурче која се поставува на горниот дел на авионите и е нова...

ВИДЕО: Samsung во официјално видео го покажа смартфонот со екран кој...

0
Неминовно е дека мобилните телефони од иднината ќе го заменат сегашниот екран со екран кој се свиткува. Првите обиди за такви телефони веќе имавме...

Бенјамин Нетанјаху: Бершива ќе биде новиот светски центар за сајбер технологии!

0
Најголемите светски технолошки компании ги лоцираат своите сектори за истражување и развој (R&D) во Израел. Земјата се профилира како врвен хаб за развој на...

Дури 42% од термоцентралите на јаглен, во моментот се непрофитабилни

0
Две петини од светките термоцентрали на јаглен веќе се во загуба поради високите трошоци за гориво, открива истражувањето на влијателниот труст на мозоци Carbon...

„Волстрит журнал”: Државни инвестициски фондови бараат смена на Цукерберг

0
Неколку државни инвестициски фондови во САД го поддржаа предлогот за отпуштање на Марк Цукерберг од функцијата претседател на советот на директори на социјалната мрежа...

Британија ќе забрани продажба на енергетски пијалаци на деца

0
Британската влада размислува да воведе забрана на продажба на енергетски пијалаци на деца поради штетните последици врз здравјето. Таканаречените енергетски пијалаци содржат високо ниво на...

Саудискиот фонд наместо Teslа ја презема Lucid Motors

0
Јавниот инвестициски фонд на Саудиска Арабија би требало да инвестира милијарда долари во компанијата за производство на електрични автомобили Lucid Motors, пренесува Ројтерс Новиот инвестициски потфат...

Apple и понатаму ја држи позицијата највредна компанија во светот

0
Во текот на изминатата година технолошкиот сектор на глобално ниво забележа импресивни резултати. Токму затоа не е изненадување тоа што на првите 10 места...

Rollova е нова генерација метро за мерење – мери без лента

0
Еве една иновација и кај метрото за мерење. Rollova е дигитално метро кај кое нема никаква лента, не мора да одите од крај на...