Почетна Тагови боја

Таг: боја

Нови контактни леќи ќе им помогнат на далтонистите да ги гледаат...

0
Со овие нови контактни леќи далтонизмот или неразликувањето на боите ќе стане минато. Истражувачи од Универзитетот Бирмингем открија дека слепилото во однос на црвената...

Научници направија боја која ќе ги разладува зградите

0
Доколку не можеме да најдете начин да го забавиме темпото со коешто растат температурите, топлотните бранови ќе убиваат десетици илјади луѓе. Градовите ќе останат...

Текстилната сина боја ќе се користи за складирање обновлива енергија

0
Научници од Универзитетот Бафало открија начин да складираат обновлива енергија со помош на отпадна вода од текстилната индустрија. Загадената вода содржи сина боја, која...

ВИДЕО: Научници создадоа материјал кој менува бои за неколку секунди

0
Замислете да можете една иста чанта да ја носите во секоја пригода и со секаква гардероба, односно да одговара на секое ваше расположение. Научници...

Со оваа техника обичните ѕидови се претвораат во џиновски интерактивни екрани...

0
Замислете да можете да допрете кој било дел од ѕидот за да изгаснете некоја слијалица или да ја лизгате раката по ѕидот за да...

Научници направија боја која се лади кога ја грее сонце

0
SolCold е израелска компанија која работи на развој на лесно филтрирачк боја која ќе помогне за разладување на домовите. Бојата може да се стави...

Боја која се става како фолија над мебелот го штити од...

0
Јапонски научник разви боја без мирис која може да се излупи од површината за моментално да се отстранат секакви гребнатини или дамки. Бојата се...

Лос Анџелес тестира посебна боја која ќе го разладува асфалтот

0
Сите знаат како изгледа асфалтот во еден топол летен ден. Толку многу се загрева што ја покачува и температурата на околината затоа што не...