Почетна Тагови такси

Таг: такси

Осло ќе ја добие првата безжична мрежа во светот за полнење...

0
Благодарение на бројните повластувања како што се субвенциите за електричните автомобили, можноста за користење на сообраќајните ленти за јавен превоз и слично, Норвежаните последните...

Waymo планира да ја отвори првата фабрика за производство на автономни...

0
Од компанијата Waymо, чија компанија мајка е Alphabet, најавија отворање на првата фабрика во светот која ќе биде 100% посветена на производство на автономни...

Официјално стартува првиот роботизиран такси сервис во светот на Google

0
Официјално стартуваше со работа автономниот такси сервис на Google, односно Waymo во Феникс, Aризона, САД. Во текот на возењето со овие такси возила никогаш...

Во декември стартува првиот такси сервис со автономни возила во светот

0
Waymo, компанијата-ќерка на Google, во декември треба да го стартува првиот такси сервис во светот со автномни возила и така да испише нова историја...

Илон Маск му конкурирa на Uber!

0
Зад Teslа е историски добар период и третиот квартал во кој компанијата конечно оствари профит, па барем засега, им ги затвори устите на бројни...

Уште еден доказ дека Дубаи е најпаметен град во светот –...

0
Познато е колку Дубаи инвестира во технологија и дека експриментираат со бројни нови и напредни технологии. Само последната година претставија роботи кои ќе патролираат...

Thе Bubble е летачки автомобил кој вози по вода

0
Колкупати сте заглавиле во сообраќаен метеж и сте посакувале да има нешто со кое побрзо ќе стигнете до вашата дестинација? Тогаш пробајте го ова....

АНАЛИЗА: Треба ли да се плашиме од иднината на автомобилите?

0
Додека ние уште се занимаваме со ЕУРО стандарди и купуваме возила кои работат на дизел или бензин, некои компании во светот веќе имаат готови...

Основачот на Google, Лери Пејџ, го претстави своето беспилотно летачко такси...

0
Основачот на Google, Лери Пејџ, го откри своето летачко такси Cora. Cora ќе почне да лета во 2021 година и ќе биде Uber на...

Се воведуваат еколошки налепници за возилата и посебни таблици за такси-возилата

0
Министерството за економија подготвува измени на Законот за возила. Со предложените законски измени се воведуваат посебни таблици за такси-возилата и се воведуваат еколошки налепници...