Почетна Тагови 5G

Таг: 5G

Huawei гради фабрика во Франција за 5G опрема за цела Европа

0
Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei ќе гради фабрика на истокот од Франција, односно погон за производство на технолошки решенија за мобилни мрежи. Тоа ќе биде...

Британските компании ќе бидат казнети ако соработуваат со Huawei на воведување...

0
Казни до 100.000 фунти дневно ќе им бидат изречени на британските телекомуникациски компании кои ја кршат одлуката за постепено напуштање на опремата на Huawei...

Франција активираше 5G мрежа во девет големи градови

0
Франција ја лансираше петтата генерација мобилни мрежи, а првите активации на фреквенцијата се резервирани за оние кои претходно се претплатиле на таа услуга. Давателите...

Во Хрватска започна со работа првата комерцијална 5G мрежа

0
Хрватска од денес ја доби првата комерцијална 5G мрежа. За почеток мрежата ќе биде достапна на подрачјето на Загреб, Риека, Сплит, Осијек, Самобор и...

Apple подготвува 75 милиони 5G iPhone телефони за годинава

0
Apple побара од доставувачите да направат најмалку 75 милиони 5G iPhone телефони за подоцна годинава, како и нови модели на Apple Watch, нов iPad...

5G опремата на Huawei ја помина проверката на GSMA за сајбер...

0
Опремата на Huawei за 5G безжична мрежа ја помина програмата за безбедност на мрежна опрема на GSMA. NESAS е стандардизиран механизам за проценка на...

Секој трет кинески телефон е подготвен за 5G

0
Кина е земјата која во моментов е најподготвена да се префрли на мрежата 5G. Најновите податоци за продажба покажуваат дека во вториот квартал 33%...

Google почнува со продажба на своите 5G телефони

0
Американската компанија Google соопшти дека првите модели на телефони со поддршка за 5G мрежа, Pixel 4A и Pixel, ќе бидат достапни за продажба наесен...

Телеком Словенија ја лансираше првата комерцијална 5G мрежа во Словенија

0
Компанијата Telekom Slovenije, која е во мнозинска сопственост на државата, вчера објави дека ја пушта во употреба првата комерцијална 5G мрежа на национално ниво...

И Франција ќе ја забрани опремата за 5G мрежи на Huawei

0
После Велика Британија, и Франција се подготвува да ја укине употребата на 5G мрежата на кинеската компанија Huawei до 2028 година. Како што пишува...