19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023
Почетна Тагови 5G

Таг: 5G

Велика Британија забрани да се користи опрема на Huawei за...

Велика Британија забрани користење на опрема од кинеската компанија Huawei за изградба на британската 5G мрежа. Според планот кој го...

Европската комисија ги прифати правилата за имплементација на 5G мрежата

Европската комисија ги прифати правилата за имплементација за бежични пристапни точки кои покриваат мала површина или т.н. мали антени, кои се неопходни...

Две хрватски компании ги здружија силите и заедно прават 5G мрежа

Воведувањето на 5G технологијата веќе почна во Хрватска и тоа најпрвин во неколку тес-региони, а до крајот на годината Осијек би требало...

Хрватскиот град Хвар не дозволува поставување на 5G мрежа додека не...

Градското собрание на хрватскиот град Хвар едногласно ја усвои одлуката со која се стопира воведувањето на 5G мрежа на територијата на...

Виена сака да стане првиот град целосно покриен со 5G мрежа

Моменталната ситуација предизвикана од пандемијата покажа колку е итна дигиталната комуникација за сите полиња од животот. Затоа, Петер Ханке од виенската градска...

Кинезите претставија 5G пораки кои ќе ги заменат СМС пораките

Пред неколку дена трите главни мобилни оператори во Кина одржаа онлајн конференција за печат за заеднички да ја објават функцијата 5G...

Вештачката интелигенција на Huawei шест пати побрзо поставува дијагноза на корона...

На онлајн конференцијата наречена „Сузбивање на КОВИД 19 со помош на технологија“, Huawei претстави технолошки решенија кои значајно помогнаа во превенцијата на...

Корона пандемијата ја забрза изградбата на националната 5G мрежа во Кина

Кина како еден од начините за забрзување на економскиот раст после пандемијата со корона вирусот гледа во забрзаната изградба на националната 5G...

Huawei претстави 5G мрежа поддржана од вештачка интелигенција за образовните институции...

Huawei ја најави целосната комерцијализација на своето технолошко решение специјализирано за образовни институции и големи бизнис субјекти наречено НiCampus, кое ќе овозможи...

Huawei планира да произведува компоненти за 5G во Европската унија

Кинеската технолошка компанија Huawei ќе произведува компоненти за 5G технологија во Европската унија ов вредност од 1 милијарда...

НАЈПОПУЛАРНИ