-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020
Почетна Тагови 5G

Таг: 5G

Huawei во Берлин го претстави првиот 5G процесор во светот

Извршниот директор на кинескиот технолошки гигант Huawei, Ричард Ју, денес на саемот IFA во Берлин го претстави новиот процесор Kirin 990 со интегриран 5G...

Колку е брза 5G мрежата? Доволно за да може да стигне...

Samsung и SK Telecom успешно ја демонстрираа примената на 5G технологија на автомобилски трки, каде што дополнително го подобрува искуството и доживувањето на гледањето...

Huawei планира да произведе повеќе од 2 милиони базни станици за...

Основачот на Huawei, Рен Женгфеи, најави масовно производство на 5G базни станици, кои компанијата може да ги произведува целосно самостојно. Huawei сака да биде...

Nokia подготвува евтин телефон со поддршка за 5G

Светот полека се подготвува за новата генерација безжични мрежи 5G, кои ќе ни овозможат поголема брзина со помала латенција. Досега веќе беа претставени неколку...

Vodafone пушти 5G роаминг во 55 градови во Европа

Vodafone објави дека нивната 5G роаминг услуга сега е достапна во 55 градови во Европа. Почнувајќи од вчера Vodafone 5G роаминг моѓе да се...

Samsung почнува да произведува меморија прилагодена за вештачка интелигенција и 5G

Samsung објави дека почнал со масовно производство на првата меморија во светот која е прилагодена за 5G мрежи и вештачка интелигенција. Мобилното DRAM решение 12GB...

Huawei потпиша над 50 договори за развој на 5G мрежи, најголем...

Huawei потпиша повеќе од 50 договори за развој на 5G мрежи, изјавија од компанијата. Од тие 50 договори, вкупно 28 се потпишани со Европа....

Apple го подготвува најголемиот iPhone досега и поддршка за 5G

За нешто помалку од три месеци Тим Кук ќе претстави нова генерација телефони на Apple, кои судејќи според тоа што можеме да го прочитаме...

15 шпански градови викендов ќе добијат 5G мрежа

Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei ќе ја воведе 5G услугата во неколку градови во Шпанија во сабота, па Шпанија ќе биде една од првите европски...

Huawei и Русија потпишаа договор за развој на 5G технологија

Најголемиот мобилен оператор во Русија, MTS, потпиша дововор за работа на своите мрежи на стандардот 5G. Тестирањето е предвидено за подоцна во текот на...

НАЈПОПУЛАРНИ