19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023
Почетна Тагови 5G

Таг: 5G

Србија ќе добие 5G мрежа до 2020 година

Компанијата Telekom во Белград ги претстави можностите на мобилните мрежи од петтата генерација (5G), пренесува N1 info. Министерот за трговија, туризам и телекомуникации на...

Компанијата Sprint ќе стартува 5G мрежа во шест градови во САД...

Компанијата Sprint најави дека до 2019 година планира да воведе 5G мрежа во шест градови во САД и тоа Атланта, Чикаго, Хјустон, Далас, Лос...

АНАЛИЗА: Што ново ни донесе Светскиот конгрес за мобилни технологии во...

Светскиот конгрес за мобилна технологија (Mobile World Congress) во Барселона годинава се одржа од 26 февруари до 1 март под називот „Создаваме подобра иднина“...

T-Mobile ќе лансира 5G мрежа во 30 градови до крајот на...

T-Mobile годинава ќе почне да ја гради својата 5G мрежа и планира да ја има во 30 градови до крајот на 2018 година. Првите...

Huawei го најави првиот 5G чип за мобилни уреди

Huawei утрово го најави својот прв чип за 5G на Mobile World Congress во Барселона, кој ќе им овозможи на уредите на компанијата да...

AT&T најави активирање на 5G мрежа до крајот на 2018 година

Американската компанија AT&T најави дека планира до крајот на 2018 година да активира 5G мрежа на десетина пазари, пишува Klix.ba. Позитивната вест е дека компанијата...

Официјално објавено како ќе изгледа и ќе работи 5G мрежата

Развојот на 5G мрежата трае долго, но 3GPP организацијата, која управува со стандардите за Интернет, ги усогласи и ги потпиша првите спецификации за 5G...

Verizon до крајот на 2018 година ќе пушти 5G мрежа во...

Американската телекомуникациска компанија Verizon се приближува до пуштањето на својата прва комерцијална 5G мрежа, а компанијата најавува дека планира да стартува 5G мрежа во...

Паметните автомобили на Hondа комуницираат преку 5G

Јапонскиот телеком оператор SoftBank влезе во партнерство со Hondа за комуникациската технологија во облак која се наоѓа во роботите Pepper да ја донесе и во...

До 2023 година ќе има милијарда корисници на 5G мрежата во...

Аналитичарите на компанијата CCS Insight го претставија своето истражување за иднината на новите технологии. Тие очекуваат брз раст на распространетоста на 5G мрежата, кој...

НАЈПОПУЛАРНИ