10 C
Skopje
сабота, април 10, 2021
Почетна Тагови Исланд

Таг: Исланд

На Исланд досега се идентификувани 463 варијанти на корона вирусот

Исланд генетски ги секвенцираше сите потврдени случаи на зараза со корона вирусот во земјата од почетокот на пандемијата, што е клучно во...

Исланд има луксузна понуда за туристите – пливање со китови на...

Поради пандемијата многумина заштедија пари кои инаку би ги потрошиле на патувања, па сега планирата кои земји и атракции да ги посетат...

Исландскиот спреј за настинка со ензими од бакалар е ефикасно оружје...

Додека најголем дел од развиените земји во светот забрзано бараат ефикасна вакцина против новиот корона вирус, изгледа дека Исланд веќе има сопствено...

Исланд е првата европска држава која речиси го искорени корона вирусот

На Исланд заклучно со изминатата недела се опоравени 97% од заболените од КОВИД-19, а за една недела се појавија само два нови...

Нова перспектива на корона вирусот – половина од заразените луѓе во...

Исланд поради својата големина и географската положба е многу специфичен и можеби токму поради тоа неговите научници можат да го сменат начинот...

Исланд 11 години по ред е најдоброто место за живот за...

Исланд е најдоброто место да се биде жена веќе 11 години по ред. Сега ќе се запрашате што е она што го...

Научници во Исланд го претвораат јаглерод диоксидот во карпи

Отчукува часовникот на климатските промени. Во 2018 година глобалната емисија на јаглерод диоксид достигна рекордно високо ниво и...

Исланд постави споменик на местото на првиот истопен глечер

Исланд го постави споменикот на местото на првиот истопен глечер, кој е жртва на затоплувањето на климата. Окјокул е првиот целосно истопен глечер на...

Исланд ќе постави споменик за првиот „мртов“ глечер како последица на...

Научници и локални жители на Исланд идниот месец ќе постават споменик во спомен на првиот глечер од вкупно 400 колку што има во земјата...

Фармерите од Исланд открија начин да одгледуваат храна на Арктикот

Фармери од Исланд открија начин како да одгледуваат храна на работ на арктичкиот круг. Тие увидоа дека можат да ја користат енергијата од геотермалните...

НАЈПОПУЛАРНИ