Почетна Тагови НАСА

Таг: НАСА

НАСА и SpaceX ќе разменуваат податоци за да избегнат судири на...

0
Американската вселенска агенција НАСА и компанијата SpaceX поптишаа договор за размена на податоци со цел спречување на судири на сателити. SpaceX веќе има повеќе...

JAXA и Honda развиваат енергетски систем за идните колонии во вселената

0
Јапонската вселенска агенција JAXA и компанијата Honda соопштија дека ќе тестираат нов циркулациски систем за обновлива енергија, кој би можел да создава кислород, водород...

Хеликоптерот на НАСА со уште едно историско достигнување

0
Хеликоптерот на НАСА, Ingenuity, оствари уште еден историски лет. Успешно прелета над 100 метри и се спушти на дел од Марс на кој не...

НАСА планира две мисии на Венера

0
НАСА минатата недела ги објави плановите за две научни мисии на Венера меѓу 2028 и 2030 година, први после неколку децении, за да ја...

Хеликоптерот Ingenuity на НАСА ја испрати првата фотографија во боја од...

0
Малиот хеликоптер Ingenuity, кој во склоп на мисијата Perseverance го направи својот прв историски лет на Марс продолжува да ги одушевува научниците. Во текот...

НАСА сподели необична фотографија од Марс: Сините дини на Црвената планета

0
Огромни пространства од сини дини во долги линии создадени од ветрот ја опкружуваат северната поларна капа на Марс. НАСА ја објави необичната фотографија од...

Велосипедот MTLTM ќе вози со неуништливите гуми развиени за НАСА

0
Кога НАСА почна да ги развива своите вселенски возила за истражување на Месечината и Марс, популарно наречени ровери, еден од главните проблеми кои требаше...

НАСА ќе бара знаци на вонземски живот кај едно езеро во...

0
Додека роверот на НАСА, Perseverance, го истражува својот нов дом на Марс и се подготвува за истражување на кратерот Езеро, научнциите на Земјата анализираат...

Роверот на НАСА по прв пат се прошета по Марс

0
Роверот Perseverance на НАСА по прв пат се движеше по поввршината на Марс, а како што се гледа и на објавените фотографии, роботот од...

Погледнете фотографии кои ги направи Роверот Perseverance на НАСА на Марс

0
НАСА во средата објави спректакуларна панорамска фотографија од Марс која ја направи роверот Perseverance на подрачјето каде што роботското возило слета минатата недела. Фотoграфијата...