22 C
Skopje
недела, јули 5, 2020
Почетна Тагови НАСА

Таг: НАСА

Знаете ли како мириса вселената? Сега мирисот на вселената можете да...

Ако некогаш ве интересирало како мириса вселената, еден нов парфем може да ви го даде одговорот на тоа прашање, пишува CNN. Имено,...

Сите што сакаат да патуваат во вселената ќе мора да потпишат...

Вселенските патувања, туристичките излети, но и населувањето други планети повеќе не е само дел од фантазијата на некои писатели на научна фантастика,...

Илон Маск и Том Круз наводно ќе го снимаат првиот филм...

Кога ќе слушнеме дека ќе се снимал филм во вселената, сите прво помислуваме дека тоа е лажна вест. Но, кога таа вест...

Идната година на Марс ќе пристигне хеликоптер

Крајот на јули и почетокот на август ќе бидат идеални за лансирање на летало кон Марс. Така, НАСА не дозволува ни пандемијата...

Во мај првите астронаути ќе патуваат во вселената со леталото Crew...

Американската вселенска агенција НАСА и компанијата SpaceX одредија нов датум за лансирање на леталото Crew Dragon во кој ќе има астронаути. Crew...

НАСА развива технологија за меѓупланетарна комуникација

Откако луѓето ја освоија Месечината, нормално е фокусот да го насочат на првата следна планета. За патување и живот на Марс се...

НАСА: Во сабота Земјата ќе биде под закана на голем астероид

Голем астероид, долг околу еден километар, опасно ќе се приближи до нашата планета в сабота, 15 февруари, објави НАСА. Проценките велат дека...

Откриена планета во близина на Земјата на која може да има...

Американската вселенска агенција НАСА објави дека нејзиниот сателит, ловецот на планети TESS пронашол свет со големина на Земјата во појасот од своите...

Астрономите открија нов вид експлозии на површината на Сонцето

Астрономите забележаа нов вид експлозии на површината на Сонцето. Поточно, тие забележале магнетна експлозија каква што не виделе никогаш порано. Иако теоријата...

НАСА ќе отвора хотел за роботи во вселената

НАСА се подготвува за лансирање на нов товар на Меѓународната вселенска станица неделава. Оттаму најавија дека неделава на станицата ќе се ориклучи...

НАЈПОПУЛАРНИ