Почетна Тагови Саудиска Арабија

Таг: Саудиска Арабија

Саудиска Арабија ќе гради град само за пешаци, без улици и...

0
Саудиска Арабија го претстави планот за градот The Line, кој ќе биде целосно за пешаци. Градот е дел од гига-проектот Neom вреден 500 милијарди...

Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари во вештачка интелигенција

0
Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари во вештачка интелигенција дo 2030 година. Најголемата економија во арапскиот свет во октомври стартуваше стратегија за вештачка...

Највредната нафтена компанија во светот изгуби повеќе од 70% од вредноста

0
Саудискиот нафтен гигант Saudi Aramco пријави пад на нето-добивката од 73,4% во вториот квартал од 2020 година во однос на претходната година поради рушењето...

Саудиска Арабија ќе гради „спортски град“ од 500 милијарди евра

0
Властите на Саудиска Арабија планираат во блиска иднина да изградат спортски град кој би бил домаќин на големи спортски настани. Во плановите на државата...

Арапскиот нафтен гигант Aramco ќе го направи најголемото ИПО во светот

0
Саудиска Арабија ја процени државната нафтена компанија Aramco на 1.600 до 1.700 милијарди долари. Компанијата го објави ажурираниот проект за иницијалната јавна понуда во...

Саудиска Арабија ги отвора своите врати за туристите со цел да...

0
Саудиска Арабија по прв пат ширум ја отвора вратата за страските туристи во рамките на поширок план за намалување на економската зависност од нафтата....

Саудиски принц планира да создаде вештачки град со суперлуѓе со модифицирани...

0
Почнувајќи од 2017 година саудискиот принц Мохамед бин Салман работи со тимови консултанти за реализацијата на неговата визија за град вреден 500 милијарди долари...

Ова е најпрофитабилната компанија во светот во 2018 година

0
Најголемата нафтена компанија во светот Saudi Aramco минатата година работела со добивка од 224 милијарди долари, извести денес агенцијата Fitch Ratings врз база на...

Саудиска Арабија ја назначи првата жена амбасадор

0
Принцезата Рима бинт Бандар бин Султан, која беше назначена за амбасадор на Саудиска Арабија во САД, е првата жена од Саудиска Арабија која добива...

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати тестираат заедничка криптовалута

0
Досега повеќе пати слушнавме за криптовалути кои ги развиваат држави влади за сопствена употреба. Последниот таков пример беше Венецуела во 2018 година со валутата...