-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020
Почетна Тагови 5G

Таг: 5G

Lenovo го претстави првиот 5G лаптоп во светот

Lenovo и Qualcomm на саемот Computex 2019 претставија прототип на 5G лаптоп со назив Project Limitless. Лаптопот работи на платформата Snapdragon 8cx 5G на...

Брисел е првата метропола во светот која го стопира развојот на...

Министерката Селин Френо од владата на Белгија изјави дека Брисел ќе сопре со плановите за развој на 5G мрежата поради опасноста по здравјето на...

А1 Телеком групацијата со конкретни решенија за имплементација на 5G

 Подготовки за напредната технологија се одвиваат и во Македонија Новините  на европскиот телекомуникациски пазар бргу ќе се имплеменираат и на македонскиот, потврди во Виена, Мислав...

Тестирање на 5G технологија – партнерство на Македонски Телеком и ФЕИТ

Денес, во Скопје, по повод 17 мај – Светскиот ден на телекомуникациите, Македонски Телеком и ФЕИТ објавија партнерство за тестирање на 5G технологија. Македонски...

Huawei го подготвува првиот 5G 8K телевизор во светот

Huawei има голем пораст на продажбата на паметни телефони и се чини дека нивните амбициозни најави за преземање на лидерската позиција на глобалнито пазар...

Samsung лансираше паметен телефон поврзан на 5G мрежа

Јужнокорејскиот гигант Samsung почна со продажба на својот прв паметен телефон кој фунцкионира на мрежата 5Gво Јужна Кореја. Јужна Кореја вчера, два дена порано...

Јужна Кореја ќе ја лансира првата комерцијална 5G мрежа во светот

Јужна Кореја утре ќе ја лансира првата 5G мобилна мрежа во светот и најави дека ќе ја транформира глобалната технологија на глобален план. Најголемите...

Извршена првата операција на мозок преку 5G на пациент оддалечен 3.000...

Доктор ја направи првата операција во светот на мозок преку мобилната мрежа 5G. На пациент со Паркинсонова болест му бил вграден имплант во мозокот...

Во Барселона претставен автономен брод кој ќе се справува со загадувањето

Барселона е центар на збиднувања во мобилната индустрија додека на Светскиот мобилен конгрес се претставуваат паметни телефони, часовници, таблети како и други уреди и...

Првите шест сателити за 5G интернет стигнаа во вселената

Од Француска Гвајана успешно беше лансирана ракетата Arianespace Soyuz, која во вселената ги однесе првите шест од вкупно 650 сателити за Интернет кои ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ