-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020
Почетна Тагови 5G

Таг: 5G

Успешно извршена првата хируршка операција во светот преку 5G мрежа

Првата хируршка операција во светот направена со помош на новата генерација мобилна телефонија 5G ја изведе шпански доктор во директен пренос од главната бина...

5G ќе овозможи далечинско управување со автомобилите

За мислете дека играте некоја игра како Fortnite Battle Royale на слушалки за виртуелна реалност во реално време, без доцнење и сето тоа преку...

HTC најавува 5G мобилен хотспот

HTC идната година ќе го претстави 5G мобилниот паметен хаб, односно првиот уред од тој тип кој ќе работи на 5G мрежи, а ќе...

Виена ја доби првата 5G мрежа

Првото јавно тестирање на 5G мрежа во Виена беше направено на 20 ноември на плоштадот пред градското собрание. Со ова иднината на мобилната технологија...

Првата 5G мрежа во светот е пуштена во употреба

Можеме да речеме дека за еден дел од жителите на оваа наша планета иднината пристигна порано затоа што американскиот провајдер Verizon ја стартуваше првата...

Македонски Телеком го изведе првото 5G демо во Македонија

Измерена брзина на мобилната мрежа за над четири пати поголема од 4G брзините. Телеком се подготвува за комерцијалниот старт на 5G Денес, во Скопје, Македонски Телеком...

Секој петти смартфон ќе поддржува 5G до крајот на 2021 година

Следната голема иновација на глобалниот пазар на паметни телефони ќе биде воведувањето на првите уреди со дисплеи на преклопување, како и изградбата на 5G...

Најголемиот договор за 5G е “тежок“ 3,5 милијарди долари

Америкаскиот Т-Mobile ја избра Нокиа за набавка на нова 5G мрежна опрема вредна 3,5 милијарди долари! Тоа е досега највисока вредност на договор поврзан...

Hrvatski Telekom прв воведува 5G технологија во Хрватска

Технологијата 5G повеќе не е нешто за што зборуваме во теорија или се применува во контролираи услови. Hrvatski Telekom реализираше 5G функционалност во реални услови...

Intel идната година ќе почне да продава 5G компјутери

Во текот на 2019 година се очекува дека еден од главните трендови ќе бидат уреди со 5G конектираност. На тоа најдобро упатува конференцијата на...

НАЈПОПУЛАРНИ