8.8 C
Skopje
сабота, декември 3, 2022
Почетна Тагови IBM

Таг: IBM

IBM направи микрочип со кој баериите на телефоните ќе траат 4...

Компанијата IBM објави дека го развиле најмалиот и најмоќчен микрочип во светот. Како што наведуваат во соопштението, станува збор за микрочип од...

Првиот брод во светот со кој управува вештачка интелигенција ќе тргне...

Автономните автомобили повеќе не се необична појава, иако ќе почекаме додека да ги видиме на нашите улици. Сепак, во Велика Британија се...

Поради вештачката интелигенција 120 милиони луѓе во светот ќе треба да...

Времето кога луѓето биле сигурни од првиот ден на вработувањетот дека ќе останат на работа до пензионирање одамна помина и денес веќе нема никаква...

IBM патентираше паметен дрон за достава на кафе кој ќе препознава...

Вашиот иден бариста може да биде дрон за достава на кафе. IBM поднесе патент за беспилотно летало кое е способно да доставува кафе до вработени...

IBM ги повикува програмерите од целиот свет да направат решенија за...

IBM и партнерите ја покренаа глобалната иницијатива Call for Code. Овој амбициозен проект треба да ги обедини сите стартап компании, академската заедница и софтверските...

IBM го направи најмалиот компјутер во светот

Компанијата IBM го направи најмалиот компјутер во светот. Компјутерот има приближно еднаква снага како и компјутерите од 90-тите години на минатиот век. Неколку стотини...

НАЈПОПУЛАРНИ