7.2 C
Skopje
петок, ноември 15, 2019

Гаџети

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

Хрват направи уред со кој луѓето кои пелтечат ќе можат полесно да разговараат по телефон

Се проценува дека во светот има повеќе од 70 милиони луѓе кои пелтечат. Иако точната причина уште не е позната, најголем дел...

Xiaomi на 5 ноември ќе го претстави својот прв паметен часовник

Xiaomi на 5 ноември ќе го претстави првиот паметен часовник. Во минатото уредите на Xiaomi наликуваа на тие од Apple, а тоа...

Кина, Хонгконг и Јапонија се најголеми извозници на видеоигри во светот

Најголемите извозници на видеоигри во светот убедливо се Кина, Хонгконг и Јапонија. На листата со топ десет најголеми извозници, која ја состави...

Специјално дизајнирана велосипедска кацига ја менува формата за време на трките за поголема аеродинамичност

Во врвните спортови како што е велосипедизмот секоја мала предност може да направи огромна разлика, било да е тоа некое полесно шише...

Ватикан направи паметна бројаница за молење за најмладите верници

Во Ватикан се надеваат дека ќе се приближат до младите од Католичката црква со новиот уред наречен „Click To Pray" - односно...

Хрватски Bellabeat работи на најмалиот и најпрецизен уред во светот кој ќе го мери стресот

Модата и велнесот е поими познаи на секоја жена, а да се чувствувате добро во сопствената кожа и да изгледате убаво е...

Во Starbucks во Јапонија можете да го платите кафето со паметно пенкало

Најпопуларниот американски синџир за кафе во светот, Starbucks, на своите гости им нуди бројни опции за плаќање освен со готовина и кредитна картичка. Така,...

Скутерот MiniFalcon може да се склопи и да се носи во ранец

Ова е MiniFalcon, електричен скутер кој кога ќе се склопи го собира во вашата чанта или во ранец. Кога ќе се склопи, долг е...

Марк Цукерберг развива гаџет кој ќе ги замени паметните телефони

Facebook одамна е многу повеќе од социјална мрежа. Денес тоа е и хардверска компанија која продава паметни екрани и очила за виртуелан реалност и...

Научници создадоа паметни пижами кои го мерат срцевиот ритам и го следат дишењето додека спиете

Наскоро луѓето за спиење ќе носат електронски активни пижами. Тоа е визијата на истражувачи од Универзитетот Масачусетс, кои развија пижами што содржат преносни уреди...

НАЈПОПУЛАРНИ