16.8 C
Skopje
недела, мај 28, 2023

Илјадници откази летаат и во Alphabet

Компанијата-мајка на Google, Alphabet, пред неколку дена извести дека ќе укине 12.000 работни места со порака до вработените дека економската ситуација е...

Франција забранува прибор за еднократна употреба во брендовите за брза храна

Од 1 јануари 2023 година, рестораните за брза храна во Франција повеќе нема да ги услужуваат клиентите со чинии, чаши и прибор...

Христијан Ковачески од струшки „Унипласт“ го произведува првиот македонски електричен чамец...

Иднината на наутиката е во електрификацијата на пловилата вели Христијан Ковачески, еден од сопственците на семејната компанија „Унипласт“ од Струга. Оваа компанија...

Раст на бројот на корисници на социјалните мрежи во Македонија за...

Корисниците на социјалните мрежи во Македонија се зголемиле за 150 илјади (+12,5%) помеѓу 2021 и 2022 година Во јануари...

Прочистувачи за воздух, амбалажа од портокал и компир, апликација за диви...

GreenTech Entrepreneurship Challenge е натпревар наменет за ученици од средните технички училишта надвор од главниот град Скопје, со цел дизајнирање иновации во...

Џонсон Мети донираше лабораториска опрема на Фармацевтскиот факултет

Компанијата Џонсон Мети Македонија обезбеди лабораториска опрема за Фармацевтскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје како признание за долгогодишното...

Над 200 мали фирми добија 51 милиони евра преку програмата финансирана...

Над 200 мали и средни претпијатија (МСП) во Северна Македонија успешно ги имплементираа инвестициските проекти и ја подобрија конкурентноста благодарение на Европската...

Мобилните телефони ќе може да се користат на авионските летови!

Првите безбедносни тонски пораки кои ги слушавте по заземањето на местото во авионот беа предупредувања до патниците да ги врзат појасите и...

Домаќинствата штедат струја, тврди Беслимовски

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите покажуваат анализите на Регулаторната...

Паметен тротоар ги претвора чекорите во електрична енергија

Телфорд, град во Велика Британија, постави паметен тротоар кој генерира енергија од чекорите на минувачите. Таа енергија потоа се користи за полнење...

НАЈПОПУЛАРНИ