15.8 C
Skopje
вторник, октомври 4, 2022

Интернетот „Старлинк“ отсега достапен и во Македонија

Сателитскиот интернет „Старлинк“ управуван од компанијата „СпејсИкс“ отсега е достапен и во С. Македонија. Информацијата ја соопшти компанијата „СпејсИкс“ на Твитер.

Биткоин на најниско ниво во последните 18 месеци!

Најсилната криптовалута на светот според пазарната капитализација, падна за 8,9% и сега вреди 24.903 долари, што е најниско ниво од декември 2020...

Светското богатство порасна рекордно во 2021 година и покрај пандемијата

Ширум светот скоро 69.000 супербогаташи држат 15% од финансиските средства кои можат да се инвестираат. Вредноста на имотот, вклучувајќи ги недвижностите и...

Mарија Јошевска ги прави најиновативните еколошки свеќи од восок од соја!

Дали знаете колку се штетни парафинските миризливи свеќи кои најчесто кај нас се користат? Евтин парафин, вештачки мириси и бои … при согорување,...

ФИТР: Нов јавен повик Стартапувај 4, преку кој се обезбедува 2...

Поддршка за македонскиот стартап еко систем Фондот за иновации и технолошки развој денеска го објави јавниот повик Стартапувај 4,...

Eвропската централна банка подготвува дигитално евро за 2026 година

Фабио Панета, член на Извршниот одбор на Европската централна банка зборуваше за проектот дигитално евро кој треба да го зајакне монетарниот суверенитет...

Google ќе ги спои Meet и Duo во единствена апликација за...

Наместо две одвоени решенија, Google планира до крајот на годината да понуди единствена апликација која ќе ги обедини најдобрите аспекти на Meet...

Хрватскиот иновативен робот Casey помага за побрзо пакување на е-нарачките

Casey e роботско решение за подготовка на нарачани производи пакувана во кутии како и за унапредување на процесот на комисионирање преку оптимизација...

Наградени најдобрите менаџери за човечки ресурси во Македонија!

Синоќа во предвечерието на светскиот HR ден, Македонската асоцијација за човечки ресурси ги награди најдобрите.Доделени беа награди во три категории и тоа...

Најпознатиот серијал Едуино вебинари со нови теми!

НАЈПОЗНАТИОТ СЕРИЈАЛ ЕДУИНО ВЕБИНАРИ СО НОВИ ТЕМИ   По успешно спроведени два серијали ЕДУИНО Вебинари 2020 и 2021, како и...

НАЈПОПУЛАРНИ