22 C
Skopje
среда, јуни 3, 2020
Почетна Тагови природа

Таг: природа

Овие три земји ги испраќаат децата во природа за да им...

Овие три земји ги испраќаат децата во природа за да им помогнат да пораснат. На тој начин ги учат да решаваат проблеми...

Овие градови ги убива туризмот (2 дел)

Минатата година по прв пат во речникот на англиски јазик Oksford влезе зборот „overtourism“, што би можело да се преведе како турботуризам. Тој збор...

Овие градови ги убива туризмот (1 дел)

Минатата година по прв пат во речникот на англиски јазик Oksford влезе зборот „overtourism“, што би можело да се преведе како турботуризам. Тој збор...

Во Велика Британија се држат часови по математика на отворено зашто...

Училиштата во Велика Британија држат часови на отворено и така им помагаат на децата да учат подобро. Така наставниците повеќе уживаат во својата работа....

Научниците велат дека одржувањето состаноци надвор може да ви го продолжи...

Научниците тврдат дека држењето состаноци надвор може да има големи бенефити врз вашето здравје. Истражувачи анализирале што се случува кога луѓето кои работат во...

Шведска со закон им дозволи на жителите да прават се што...

Законот во Шведска ви дозволува да истражувате се што сакате и каде сакате. Можете да се движите пеш, да возите велосипед, автомобил, да скијате,...

Норвешките болници градат дрвени колиби во шума за побрзо оздравување на...

Среќни сме што живееме во време кога има болници, но да бидеме иксрени, болниците не се најпријатните места. Тие се ладни, стерилни, имаат строги...

Докторите во Шкотска сега можат да препишуваат терапија – шетање во...

Почнувајќи од 5 октомври минатата година докторите во Шетланд, Шкотска, можат на своите пациенти да им препишуваат шетање во природа. Ова веројатно е првата...

Колку вреди природата на Земјата? 125 трилиони долари?!

Падот на популацијата на многу видови диви животни е постојан потсетник за ограниченоста на ресурсите на планетата Земја. Од 1970 до 2014 година популацијата...

Појдете на „Ранчо на Ванчо и Ката“ во Оморани и вљубете...

„Ранчо и Ванчо на Ката“ е уникатно место. Ем далеку oд урбаната џунга ем блиску до град. Ем блиску до природата ем опремено со...

НАЈПОПУЛАРНИ