6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: јануари 22, 2018

17 корисни совети за оние кои работат од дома (1)

Овој совет сме го слушнале многупати - од Ричард Бренсон, од професори од Стенфорд, од секого: ако сакате да бидете поуспешни и посреќни, работете...

Овие паметни компании не продаваат облека – ја нудат за изнајмување

Зошто да купувате кога можете да изнајмите? Овие компании покажуваат како модната индустријата може да биде поодговорна кон животната средина и кон вашиот паричник Модната...

На Кина и недостигаат 60 милиони жени – цената на невестите во земјата е...

Поради поголемиот број мажи отколку жени во Кина, невестите достигнуваат астрономска цена, а општеството и економијата мора да се прилагодат на новонастаната ситуација, ги...

До 2025 Пежо ќе има електрична верзија од секој модел на автомобили

Peugeot се подготвува за електричната иднина. Од компанијата убедени дека до 2025 година, од секој модел од својата понуда ќе имаат електрична верзија, а...

Норвешка рециклира 96% од платичниот отпад од шишиња

Една од најразвиените европски земји со голема свест за животната средина, Норвешка, има неверојатен процент на рециклирање на пластичните шишиња. Во земјата се рециклираат...

Нина Ангеловска од Grouper и Жарко Димитриоски од Еден на Еден рангирани на листата...

Секоја година, магазинот Forbes ги идентификува триесетте најдобри и најветувачки претприемачи под 30 години во дваесет различни индустрии. На овогодинешната листа '30 Under 30' опфатени се...

Нови цени на горивата

Од вечерва на полноќ, Еуросупер БС- 95 и 98, дизелот и ектралесното масло за домаќинство поскапуваат за денар. Истовремено килограм мазут поскапува за половина...

Во среда ќе се презентираат решенијата за намалување на загадувањето во рамки на „О2...

Во среда, на 24 јанураи во ,,Јавна соба’’ во Скопје, со почеток во 11.00 часот ќе се одржи јавната презентација (пичинг) на десетте компании кои аплицираа и ја...

Дваесет градови влегоа во потесен избор за новото седиште на Amazon

Даночни олеснувања вредни милијарди долари и можност првиот човек на Amazon, Џеф Безос, да биде доживотен градоначалник на граљдот се само некои од понудите...

ВИДЕО: Хрватската џебна хидроелектрана Estream е во продажба

Доколку често одите на излети во природа, на кампување, едрење или на какви бло други патувања на места каде што нема пристап до електрична...

НАЈПОПУЛАРНИ