37.8 C
Skopje
вторник, јули 27, 2021

Грција руши рекорди со извозот на маслиново масло

Kabtel desktop

Вредноста на извозот на маслиново масло од Грција, благодарејќи на побарувачката во Италија, достигна 530 милиони евра во минатата година. 

Тоа е рекорден годишен пораст во вредност од 117 милиони евра, објавија грчките медиуми.

Лани, извозот на храна од Грција порасна за повеќе од 400 милиони евра и изнесуваше 5,42 милијарди евра. Тоа е значително зголемување во споредба со 2017 година, кога вредноста на извозот беше 5,08 милијарди евра.

Освен маслиновото масло, раст во извозот има за сирењата, маслинките, морските плодови, јогуртот, праските и портокалите.

Најголем увозник на грчка храна во 2018 година беше Италија. Следуваат Германија, Велика Британија и САД.

(Instore.mk)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •