Цената на нафтата оди кон 80 долари

- Advertisement -

На лондонскиот пазар цената на барелот изнесуваше 78,95 долари. Вчера ја затвори трговијата со добивка од 1,22 долари.

Позначителни ценовни промени денеска немаше ниту на американскиот пазар каде барелот се тргува по 73,90 долари. Вчера го затвори тргувањето до 1,52 долари.

- Advertisement -

Цените вчера ги зголемија проценките на Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) и Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) за солиден раст на побарувачката оваа и следната година и намаленото производство во САД поради екстремно ниските температури.

Во Северна Дакота, околу 40 отсто од производството е затворено, а снабдувањето од Либија сè уште не е целосно обновено.

- Advertisement -

Во петокот, аналитичарите забележаа дека ИЕА проценува дека растот на побарувачката е половина послаб од ОПЕК. Ја истакнаа и оценката на агенцијата дека пазарот годинава треба да биде релативно добро снабден, доколку нема значителни нарушувања.

„Прогнозата за растот на глобалната побарувачка за нафта се уште е нејасна, а учесниците на пазарот и истражувачките институции значително се разликуваат во нивните проценки“, рече Бјарне Шилдроп од СЕБ.

- Advertisement -

Трговците, исто така, внимателно го следат разгорувањето на тензиите на Блискиот Исток. Пакистан целеше цели во Иран во четвртокот, возвраќајќи на иранскиот напад на пакистанска територија. САД повторно извршија напади врз Јемен откако пресретнаа јеменски проектили во Црвеното Море кои ја попречуваат пловидбата на бродовите поврзани со Иран.

САД и Велика Британија веќе неколкупати нападнаа цели во Јемен, нагласувајќи дека сакаат да ја заштитат пловидбата на морската рута важна за светската трговија. Јеменското движење Ансар Алах најавува нови напади врз бродови, барајќи прекин на израелските воени операции во палестинскиот Појас Газа и испорака на хуманитарна помош.

„Цената на нафтата останува чувствителна на случувањата на Блискиот Исток, но пазарот е сè уште избалансиран, како што видовме во изминатите неколку недели“, заклучи Крег Ерлам од OANDA.

„Прекините на снабдувањето сè уште се ризик што може да ги зголеми цените на нафтата, но има и негативни ризици, вклучувајќи ја и светската економија“, објасни Ерлам.

Извор – Seebiz

Фото – Flickr

Сподели!
- Advertisement -