6.7 C
Skopje
недела, декември 8, 2019
Почетна Тагови дронови

Таг: дронови

Саудиски принц планира да создаде вештачки град со суперлуѓе со модифицирани...

Почнувајќи од 2017 година саудискиот принц Мохамед бин Салман работи со тимови консултанти за реализацијата на неговата визија за град вреден 500 милијарди долари...

Во Јапонија следува казна ако управувате со дрон додека сте под...

Откако во Јапонија беше изгласан законот кој носи нови промени во врска со управувањето со беспилотни летала, во Земјата на изгрејсонцето ако пиете алкохол,...

ВИДЕО: Uber ја претстави иднината на урбаниот транспорт

Ако се оди според планот, летачките такси на Uber Air ќе почнат да летаат во Далас, Лос Анџелес и во Мелбурн во 2023 година,...

Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат...

Финскиот град Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат храна и други продукти. Компанијата Wing соопшти дека програмата за достава...

Дронови по прв пат доставија лекови до изолирани острови

Џоѕ Новаи, едномесечно бебе, стана првото дете кое беше имунизирано со вакцина која ја достави дрон на далечниот остров Ероманго во Вануату, островска нација...

Наместо кучиња, на фармите во Нов Зеланд овците ги чуваат дронови...

Многу експерти предуредуваат дека во иднина роботите и вештачката интелигенција ќе им ги земат работните места на многу луѓе и дека светот мора да...

Кинезите предупредуваат – вештачката интелигенција може да предизвика „случајна војна“

Следниот глобален судир или војна меѓу две светски велесили би можел да почне сосема случајно. Така варем размислуваат дел од експертите и политичарите во...

Хрватска со дронови ќе го контролира користењето на земјоделските субвенции

Хрватска во текот на наредниот седумгодишен буџетски период, благодарение на новите технологии, ќе може поефикасно да ја контролира злоупотребата на исплатата на земјоделските субвенции,...

Кинескиот ѕид ќе го чуваат дронови

Големи делови од Кинескиот ѕид не се во добра состојба и имаат потреба од посебна грижа, реконструкција и внимание, но тешко е да се...

Грчките даночни служби со дронови откриваат затајување данок

Грчките даночни власти соопштија дека првпат користеле дронови со цел на островот Санторини да откријат сопственици на бротчиња кои носат туристи да го разгледуваат...

НАЈПОПУЛАРНИ