4 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови дронови

Таг: дронови

Погледнете го небесниот спектакл на Hyundai со кој го собори Гинисовиот...

https://www.youtube.com/watch?v=ead2Efblvxk Hyundai на крајот на минатиот месец на кинескиот пазар го лансираше својот бренд за луксузни возила...

Samsung во Ирска ќе ги доставува телефоните и таблетите Galaxy со...

Компанијата Samsung во Ирска стартува услуга на достава на уредите од семејството на Galaxy. Некои купувачи на Samsung на домашна адреса ќе...

Американци направија дрон кој е трипати побрз од комерцијалните дронови

Во Атланта, САД, беше претставен специјален дрон кој прв ќе стигнува на местото на несреќа. Компанијата Sonin Hybrid разви дрон кој може...

Американскиот синџир Walmart ќе тестира достава со дронови за да се...

Американската компанија Walmart соопшти дека ќе почне пилот-програма која се однесува на испоракта на продукти за домаќинство преку автоматизирани дронови во соработка...

Amazon доби дозвола за управување со флота дронови

Amazon направи битен чекор кон стартување на услугата Prime Air, односно достава преку беспилотни летала, која во иднина би требало доста да...

Британски стартап планира да посади 500 милијарди дрвја со помош на...

Дендро е грчки збор за дрво, поради што се наоѓа во името на новата британска компанија Dendra Systems, претходно позната како Biocarbon...

Шангај ги замени огнометите за Нова година со илјадници дронови

Најголемиот град во Кина ги замени традиционалните огномети со речиси 2.000 дронови за време на прославата на Нова година. Дроновите летаа над...

Канадски научници сакаат да посадат 1 милијарда дрвја до 2028 година

Група научници од Канада објавија дека покренуваат нова инициатива за употреба на дронови за садење нови дрвја со цел евтино и брзо...

Саудиски принц планира да создаде вештачки град со суперлуѓе со модифицирани...

Почнувајќи од 2017 година саудискиот принц Мохамед бин Салман работи со тимови консултанти за реализацијата на неговата визија за град вреден 500 милијарди долари...

Во Јапонија следува казна ако управувате со дрон додека сте под...

Откако во Јапонија беше изгласан законот кој носи нови промени во врска со управувањето со беспилотни летала, во Земјата на изгрејсонцето ако пиете алкохол,...

НАЈПОПУЛАРНИ