Кинески производител прави револуција во електричните возила

- Advertisement -

Наречена Shenxing Plus, ова е прва батерија од ваков вид и потенцијално менувач на правила за индустријата за електрични возила.

Главната болна точка на електричните автомобили е нивниот досег и брзината на полнење на батериите, но кинеската компанија Contemporary Amperex Technology Co (CATL) тврди дека постои решение. CATL е голема компанија за батерии и во четвртокот ја претставија новата батерија со литиум железо фосфат (LFP). Оваа нова батерија нуди опсег на возење од повеќе од 1.000 километри со едно полнење.

- Advertisement -

Наречена Shenxing Plus, ова е прва батерија од ваков вид и потенцијално менувач на правила за индустријата за електрични возила. Покрај долгиот дострел, технологијата нуди и 4C супербрзо полнење кое овозможува 600 km за само 10 минути или поточно километар во секунда.
Главниот производител на батерии го искористи саемот за автомобили во Пекинг за да ја покаже својата најнова технологија. LFP батериите се најзастапени во автомобилската индустрија поради нивната пристапна цена, долгиот животен циклус и поголемата одржливост, пишува N1.

Четири возила веќе ја користат батеријата Shenxing од сегашната генерација со автономија од 700 километри, а до крајот на годината се очекуваат уште 50 возила. Оваа бројка е импресивна, но треба да се има предвид дека веројатно е постигната во кинескиот CLTC тест циклус, додека европскиот стандард WLTP е нешто построг.

- Advertisement -

CATL не ја прецизираше големината на батеријата во киловат часови, ниту точната брзина на полнење. Сепак, интерес за оваа батерија веќе покажаа Tesla, Ford и Porsche.

Извор – Пословни дневник

- Advertisement -

Фото – www.catl.com

Сподели!
- Advertisement -