19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Тагови софтвер

Таг: софтвер

Загрепчани го направија најдобриот софтвер за контрола на летови во светот

Дека може да се успее со макотрпна работа и труд покажа младата екипа на чело со претприемачот со богато искуство Марк Емер. Нивниот софтвер...

Мала хрватска компанија го освојувува светот со својот инoвативен софтвер

Идејата е првиот чекор кон светот на претприемништвотоис, но само некои идеи се претвораат во бизниси. Едни од тие кои успеале да го постигнат...

IntelliSTEM – сеопфатно смарт решение дизајнирано за ефикасен и профитабилен агро-бизнис

Деновиве на македонскиот пазар беше претставен IntelliSTEM - ново, иновативно ИКТ решение кое им помaга на производителите во агро-бизнисот значително да го унапредат своето...

Македонскиот софтвер Airport Briefing за безбедно слетување на авионите веќе го...

Synapse Aviation  е македонски старт-ап кој е еден интересен микс од пилоти, инженери, дизајнери и програмери. Малиот, ефикасен тим од осум луѓе на глобалниот...

Емили Јовановиќ – Локвенец:  „Неодата“ создава софтвер за компании што ги...

Вработениот е најголемото богатство на една компанија. Вака Емили Јовановиќ - Локвенец, генерален менаџер на компанијата „Неодата“, го започна разговорот со „Иновативност“. Децениското искуство...

Овој стартап за 3Д печатење им помага на ортодонтите да прават...

ArchForm е стартап поддржан од инкубаторот Y Combinator кој прави софтвер за исправување на забите, кој на ортодонтите им помага да креираат и да...

Хрватски софтвер за сателити е 20 пати побрз од тој на...

Најбрзиот софтвер за преземање на податоци од сателитот Blink, кој може 20 пати побрзо да презема податоци отколку решенијата на НАСА, го доби својот...

YouTube ќе вработи 10.000 луѓе кои ќе ги прегледуваат содржините

YouTube ги објави плановите да вработи уште повеќе луѓе идната година за полесно да се цензурираат содржините кои се несоодветни за оваа мрежа. Компанијата...

Даталаб прославува 20- годишен јубилеј

Компанијата Даталаб овој септември прославува 20 години јубилеј. Господин Андреј Мертељ, претседател на бордот на директори на Даталаб, и господин Морено Родман, извршен директор...

Сузана Димитриевска: Профитабилно земјоделство е можно само со примена на софтвер...

Со инвестирањето во паметна технологија, земјоделците, освен што добиваат високо квалитетни производи, имаат и време за сите активности што се очекуваат од еден современ...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....