Топ 50 градови за живот за миленијалците

- Advertisement -

Како што расте најголемата генерација во историјата едно нешто станува јасно – миленијалците не сакат да живеат во предградија. Тие браат градови каде што ќе имаат пристап до напредни бизнис екосистеми, прифатливи трошоци за живот, висок квалитет на живот, паметна технологиај итн. Оваа номадска генерација го бараат најдобро што се нуди во светот.

Страницата за барање станови Nestpick состави листа со топ 50 градови кои се најпогодни за миленијалците. Компанијата анализираше илјадници градови додека да ја направи листата. Рангирањето се бариза на 16 фактори како што се: понуда на работа, стартап култура, цена на живот, еднаквост на половите, пристап до соодветно здравство, пристап до јавен транспорт, брзина на Интернет итн. Еве ја листата со топ 50 градови за миленијалците.

- Advertisement -

1. Амстердам, Холандија – не само што овој европски град е на првата позиција, исто така е и најповолен за геј заедницата, што е клучен фактор за миленијалците затоа што тие се дефинираат како толерантни луѓе со отворен ум.

2.Берлин, Германија – миленијалците сакаат напорно да работа, но и лудо да се забавуваат, а овој град нуди најдобат ноќен живот.

- Advertisement -

3. Минхен, Германија

4. Лисабон, Португалија

- Advertisement -

5. Антверпен, Белгија

6. Барселона, Шпанија

7. Лион, Франција – овој историски град во Франција е меѓу првите градови поради здравството и опциите за фитнес.

8. Колоња, Германија

9. Париз, Франција

10. Ванкувер, Канада

11. Лил, Франција

12. Цирих, Швајцарија

13. Валенсија, Шпанија

14. Хаг, Холандија

15. Монтреал, Канада

16. Лондон, Обединето Кралство

17. Ротердам, Холандија

18. Нант, Франција

19. Прага, Чешка Република

20. Хелсинки, Финска – овој фински град е на листата поради еднаквоста на половите.

21. Манчестер, Обединето Кралство

22. Бордо, Франција

23. Оукленд, Нов Зеланд

24. Торонто, Канада

25. Бристол, Обeдинето Кралство

26. Осло, Норвешка – овој приморски град е на листата поради јавниот транспорт, односно должината на метро линиите, бројот на станици, должината на мрежата за трамвај и бројот на линии со трамвај по жител.

27. Марсеј, Франција

28. Мадрид, Шпанија

29. Виена, Австрија

30. Глазгов, Обединето Кралство

31. Бирмингем, Обединето Кралство

32. Хамбург, Германија

33. Даблин, Ирска – Даблин е на листата поради толерантноста кон имигрантите.

34. Монпелје, Франција

35. Утрехт, Холандија

36. Отава, Канада

37. Франкфурт, Германија

38. Грац, Австрија

39. Брисел, Белгија

40. Порто, Португалија

41. Остин, Тексас, САД

42. Гронинген, Холандија

43. Женева, Швајцарија – овој швајцарски град има најголем број продавници на Apple по жител.

44. Единбург, Обединето Кралство

45. Сан Франциско, Калифорнија, САД – сосема очекувано Сан Франциско е меѓу најпожелните градови за иленијалците поради вкупниот број стартап компании.

46. Атина, Грција

47. Бангкок, Тајланд -оваа азиска метропола е на прво место по оценката за вработување и по туризмот.

48. Севилја, Шпанија

49. Гранада, Шпанија

50. Денвер, Колорадо, САД

(Forbes)

Сподели!
- Advertisement -